АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Пътническа виза" за Шенген привлича богати китайци
ЕКпредложи да бъде създадена "пътническа виза" за страните от Шенгенското пространство, валидна една година, за да се привличат богати китайски и руски туристи, предаде Франс прес. "Твърде много туристи се разколебават да пътуват в Европа заради сегашните процедури и високите им цени. Това представлява големи загуби за икономиката на ЕС", обясниха пред журналисти европейските комисари Сесилия Малмстрьом (за вътрешните работи) и Антонио Таяни (за промишлеността). Двамата еврокомисари имат предвид страни като Русия, Китай, Украйна, Саудитска Арабия, Индия и Република Южна Африка, със силен потенциал от богати туристи, привличани от европейските страни. През 2012 година ЕС е изгубил 6,6 милиона от туристи от тези страни, предпочели други дестинации, след като били обезкуражени от формалностите за получаване на виза за 26-те страни от Шенгенското пространство (22 страни от ЕС плюс Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн), по данни на комисията.
Великобритания и Ирландия отказаха да се присъединят към Шенгенското споразумение. България, Румъния, Хърватия и Кипър чакат за присъединяване. Малмстрьом и Таяни издигнаха същите аргументи миналата година, призовавайки страните членки да проявят повече разум прииздаването на визи на китайски и руски туристи.
"Туристите харчат 400 милиарда евро всяка година в ЕС и можем да се надяваме да ги увеличим до 500 милиарда до 2020 година", увери Антонио Таяни.
Секторът осигурява 18,8 милиона работни места в ЕС. "Ако ЕС успее да увеличи с 60 на сто издаването на визи, ще могат да бъдат създадени 1,3 милиона работни места допълнително до 2020 година", посочват двамата еврокомисари. Новото в днешните предложения е създаването на "туринг виза" - виза за пътуване с валидност една година и възможност за подновяване за още една година.
Тази формула ще позволи на титулярите на такива визи да пребивават по-дълго в страните от Шенгенското пространство и да пътуват, подчерта Сесилия Малмстрьом. Формулата е насочена най-вече към бизнесмените, студентите и хората на изкуството. Малмстрьом препоръча освен това да се намали от 15 на 10 дни срокът за издаване на виза, да се разработи система за онлайн подаване на молби и премахване на някои правила за младежи под 18 години. Предложенията веднага са били изпратени на държавите но не се очаква да бъдат разгледани по-рано от есента, когато ще започне работа новият Европейски парламент.
Tweet |
|