АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Картата, известна като "Дойчландтикет" (Deutschlandticket), беше въведена през май 2023 г. и бързо стана хит след жителите на Германия. Приблизително 13 милиона души притежават такава карта, която до края на годината струва 49 евро месечно, а от догодина ще поскъпне до 58 евро.
През октомври 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените в групите: „Развлечения и култура“ (+8.6%), „Облекло и обувки“ (+8.2%), „Образование“ (+1.8%) и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ (+1.1%). Намаление е регистрирано само в група „Транспорт“ (-0.3%).
Най-бързи се оказаха общинарите в Добрич, които вече приеха увеличение на данъците върху имотите и автомобилите, както и лицензите на таксиметровия транспорт на територията на общината.
Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58%), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още четири направления те надхвърлят 10% - „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
ДФЗ изплати 1 060 070 лева на 142 животновъди от общо 169 подадени заявления по помощ "де минимис", която се предоставя на предприятия, ангажирани в говедовъдството, за компенсиране на разходите за клане, транспорт и административни документи за отгледани и заклани говеда. Приемът по схемата продължи до 11 октомври 2024 г., посочват от Фонда.
Увеличение спрямо предходния месец е отчетено в секторите: „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 5.4%, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 2.5%, и „Транспорт, складиране и пощи“ - с 2.4%. Понижение се наблюдава в секторите: „Операции с недвижими имоти“ - с 8.8%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 2.5%, и...
Данните касаят „Холдинг Български държавни железници", Националната компания „Железопътна инфраструктура", „БДЖ-Пътнически превози" и „БДЖ-Товарни превози".
Въпреки това новите експортни поръчки нараснаха с най-бързия си темп от повече от година поради силното търсене от района на Централна Азия. Проблеми с веригата за доставки, включително забавяния на железопътния транспорт и международната логистика, доведоха до рязко влошаване на представянето на доставчиците.
Преди две десетилетия тази стойност е възлизала на 810,2 млрд. евро. През миналата година близо половината (47,4 на сто - в стойностно изражение) от всички стоки, търгувани между ЕС и трети страни, са превозени по море.
През 2022 г. пътуванията с кола са съставлявали 72,2 на сто от общите пътнико-километри в ЕС, което е спад с 8,1 на сто спрямо 2021 г. Пътуванията със самолет съставляват 13,1 на сто от общите пътнико-километри, или растеж от 6 на сто спрямо 2021 г.