АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Разработената функционалност вече е налична и в Единния портал за заявяване на електронни административни услуги на Агенцията по вписванията. Общо 195 служители на Агенцията вече са обучени за работа с новия софтуер и обработка на документите за регистрация.
Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).
Равнището на регистрираната безработица в България през ноември е 5.16%[1], което представлява минимално намаление спрямо октомври. Към края на месеца броят на регистрираните безработни е 146 414 души.
Преди това времето за издаване на разрешително за работа отнемаше 14 дни, докато сега целият процес приключва в рамките на не повече от 4 дни. Чрез системата работодателите имат възможност да подават изцяло по електронен път, от всяко място и по всяко време, заявления за наемане на чуждестранни работници.
Основните проблемни области са: непълното отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС; гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки; работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение; издаването на касови бележки при продажбите на услуги; допълнителната работа без договори.
През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).
Една от основните причини за този спад е намаленото предлагане на работа в ИТ сектора през този период. Въпреки че предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа запазват нивото си през последните месеци, техният брой намалява в секторите Административни и обслужващи дейности, BPO и Търговия и продажби за сметка на тези в сектор ИТ.
Отличените фирми в класацията Топ 100 на БТПП бяха наградени за добрата им работа и постигнатите резултати през годината, посланиците и търговските представители - за приноса им в развитието на дипломатическите и икономическите отношения между България и техните страни, а медиите и журналистите - за обективно отразяване на позициите на палатата и нейните членове по актуални стопански теми.
Само за последния месец са установени 13 души, които са били на работното си място, без оформена надлежна документация за това.
На национално ниво обаче се забелязват сериозни различия в ЕС. Най-много млади хора работят, докато учат в Нидерландия (74,5 на сто), Дания (52,6 на сто) и Австрия (46,2 на сто), а на обратния полюс са Румъния (2,3 на сто), Словакия (5,8 на сто), Унгария (6,1 на сто) и България (6,5 на сто).