АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Част от процеса по подготовка за влизането ни във валутния съюз е и българската митническа администрация. План за адаптиране за работа с евро на информационните системи на Агенция "Митници" (АМ) включва 16 информационни системи на АМ, както и други пет, чиито авторски права не са собственост на АМ.
С решение на хърватското правителството той ще бъде финансиран чрез Механизма за възстановяване и устойчивост като част от „Поддържаща инфраструктура за стратегическия инвестиционен проект за терминал за втечнен газ“, чиято стойност е 51,8 милиона евро (без ДДС). Планираният срок за завършване на работата е 15 месеца.
Тя е изградена от 3 356 фотоволтаични модула с капацитет от 1862 kWp/час. Очаква се нейната работа да намали разходите на СПТО за електроенергия с около 5 хил. лв. на ден или 1,8 млн. лв. на година. Произведената енергия ще се използва изцяло за собствени нужди и ще допринесе за постигане на нулев въглероден отпечатък.
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
Одобрени са първите 130 лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, които ще получават над 2600 лв. месечно по проекта на МЗ „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Едва 41 на сто у нас са готови да плащат повече за такава храна, докато в ЕС готовност изразяват 50 на сто от участниците в допитването. Голямо мнозинство (между 70 и 90 на сто) отчита, че промените в природата може да засегнат продоволствената сигурност в ЕС и затова трябва да се променят начините на работа на земеделците.
Електроцентралата ще продава произвежданата електроенергия на свободен пазар, след като в края на миналия февруари изтече дългосрочното споразумение на НЕК с "КонтурГлобал Марица Изток 3" за изкупуване на електроенергия и временно спря производството.
България стана пълноправен член на Шенген. Създаден беше оперативен щаб за реорганизация по границите и готовност за работа в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Като част от усилията за още по-добра среда за сигурност, се предприеха действия за овладяване на мигрантския натиск. В резултат - натискът върху границата намаля със 70%.
Този показател бележи значителен напредък спрямо предходното десетилетие. Най-високи нива на свързаност през 2024 година са отчетени в Нидерландия (99,04%) и Люксембург (98,84%), следвани от Финландия (97,35%), Дания (96,92%) и Испания (96,83%).