АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Въпреки че технологиите все повече заместват човешкия фактор, охранителният сектор си остава сериозен работодател по брой заети лица. По данни на Евростат в „Дейности по охрана и разследване“, код N80, в България работят над 50 хиляди заети лица. Пазарът обаче се насити с охранителни фирми, от което конкуренцията за обекти стана свирепа, а желаещите да упражняват професията все по-малко.
Месечна заплата от 1200 лв те определят като твърде ниска,като желано възнаграждение в близката една година посочват малко над 4300 лв (след данъци). Прави впечатление, че очакванията на жените по отношение на заплащането са средно между 27% по-малки от тези на мъжете.
"Арсенал" АД е най-големият работодател в страната в сектор "Машиностроене" и няма аналог у нас по своя мащаб, производствени мощности, продуктова листа, видове професии, кадрови потенциал и социална политика, коментираха от ръководството на завода и определиха дружеството като "гарант за стабилност и развитие" на Казанлък и региона.
За да бъдат удостоени с престижната награда „Най-добър работодател“ в България, компаниите трябваше да покрият критериите по основните 4 фактора от работната среда: Ангажираност, Фокус върху талантите, Ангажиращо лидерство и Гъвкавост.
И тази година технологичната корпорация "Самсунг електроникс" (Samsung Electronics) остава на върха на класацията на американското списание "Форбс" за най-добър работодател в света. Южнокорейският производител на потребителска електроника заема първото място в престижната листа за четвърта поредна година.
Най-добър работодател за 2023 г. е Bosch Engineering Center Sofia. Второ и трето място заемат Филип Морис България и Пощенска банка.
За нормалното протичане на производствената дейност на комбината са необходими около 40 000 тона дървесина месечно. Предприятието е най-големият работодател в община Свищов и осигурява около 500 работни места.
Career Show Awards са награди за най-добър работодател, който отличават най-забележителните успехи на компаниите в сферата на работодателската марка и човешките ресурси.
Работник няма да има право да сключва втори трудов договор с основния си работодател, ако предвидената в него работа е еднаква. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, предложени от правителството на синдикатите и работодателите в Съвета за тристранно сътрудничество.
В производството на храна са заети 4,3 млн. души. Много от тези работни места се намират в селски или периферни райони в рамките на страните ленки.