АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Развиващите се пазари намаляват доларовите резерви
Централните банки на страните с нововъзникваща пазарна икономика са намалили дела на доларите във валутните си резерви за второ поредно тримесечие, сочи анализ на американската банка Goldman Sachs, цитиран от финансовия сайт К2Капитал.
"Привлекателността на щатския долар като резервна валута намалява", отбелязват анализаторите на банката. Има все по-голяма вероятност ръководителите на централните банки на страните с бързо развиваща се икономика вече да са взели
стратегическо решение да съкратят доларовата част от валутните си резерви", уточняват авторите на анализа.
През последните пет години доларът е заемал над 60 на сто от обема на златно-валутните резерви на тези страни, а сега показателят се е понижил до 57,5 на сто, отбелязва Goldman Sachs.
Китай и Русия поставят въпроса дали през 2010 г. доларът ще успее да запази позицията си на доминираща световна резервна валута на фона на огромния държавен дълг на САЩ, който продължава да нараства, посочва изследването.
Анализаторите допълват, че с нарастването на държавния дълг на САЩ намалява стойността на щатския долар. От 1999 г. доларът е загубил 22 на сто от стойността си спрямо кошницата от седем водещи твърди световни валути.
Според оценките на Международния валутен фонд (МВФ) през изминалата финансова година световните икономики са увеличили общия обем на валутните си резерви с 4,7 на сто до $ 7,5 трлн., от които $4,8 трлн. са резервите на развиващите се страни.
Делът на щатската валута в тези резерви обаче силно е намалял, отбелязва Goldman Sachs.
Tweet |
|