АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Развиващите се страни забавят световната икономика
Развиващите се страни започнаха да забавят световната икономика. Техният БВП за пръв път от 16 години расте по-бавно, отколкото на развитите, пише „Ведомости“. „Ние живеем в преобърнат свят, където лидираха икономиките на развиващите се страни. В момента отново лидери по растеж стават развитите държави начело със САЩ“, заяви председателят на борда на директорите на банка UBS Аксел Вебер. През 2015 г. БВП на развитите държави нарасна само с 1,98%, показват данните на МВФ. Но това се оказа достатъчно, за да изпреварват за пръв път от 1999 г. развиващите се държави /без Китай/ - техният растеж достигна 1,92%. Развитите икономики преминаха от спад към растеж през 2014 г. Според прогнозите на МВФ, през 2016 – 2017 г. техният ежегоден растеж ще бъде 2,1%. Затова пък в развиващите се страни се очаква намаляване на активността за шеста поредна година. Общата прогноза на фонда за тях – растеж от 4,3% и 4,7% през 2016 и 2017 г. съответно, като в тези данни се включва и Китай. Забавянето на икономиката на Китай и на развиващите се страни доведе до намаляването на активността на световната търговия. Макар за 2015 г. общият физически обем на доставките да нарасна с 2,5%, в доларов еквивалент международният стокообмен се сви с 13,8%, показват данните на холандското Бюро за анализ на икономическата политика /CPB/. Показателят се сви за пръв път от 2009 г. Отчасти спадът е свързан и с рязкото колебания на валутните курсове, но преди всичко – със спада на цените на петрола, обясняват от CPB.
Преди кризата от 2008 г. търговията ежегодно растеше два пъти по-бързо от световния БВП, ако за 2015 г. растежът на световната икономика бе 3,1%, то търговията трябваше да нарасне най-малко с 6%, отбелязват експертите. Данните свидетелстват за постепенния отказ от глобализация, опасява се Гилермо Мондино от „Ситигруп“. Все повече страните прибягват до протекционистки мерки. Вялият икономически растеж в развиващите се страни може още повече да усили тази тенденция, предупреждава той. Според базата данни GTA, най-много дискриминиращи мерки сред страните от БРИКС е въвела Индия. Международните организации призовават страните да стимулират икономиката не за сметка на понижаването на лихвите и въвеждането на протекционистки мерки, а за сметка на провеждането на реформи. Страните трябва координирано да увеличават държавните разходи, тъй като Централните банки не могат самостоятелно да ускорят икономиката. Миналата седмица ОИСР влоши прогнозата за растежа на световния БВП през тази година от 3,3% на 3%. Подобни са и призивите на МВФ. Прогнозата за глобалния икономически растеж за 2016 г. може да бъде влошена, предупреждават от МВФ. Растежът обаче може да бъде подкрепен от страните-вносителки на енергоносители /Индия, Турция и Южна Корея/, смята Николас Шлотхауер от Deutsche Asset Management.
През 2017 г. растежът на БВП на развиващите се държави може отново да се окаже по-висок, отколкото на развитите, прогнозират анализаторите на „Ситигруп“. Силният удар се стовари през 2015 г., заяви Том Бекет от Psigma. През тази година показателите ще се изравнят и подобно забавяне няма да има, добави той.
Tweet |
|