АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
Тиери е френски селекционер на кучета, който специализира в развъждане на ретривъри. Гордее се с това, че отглежда здрави кученца. Развъждането на кучета във Франция се контролира чрез строги правила: не се разрешава законна продажба на кученца на пазара преди да навършат поне двумесечна възраст.
През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.
Всяка година милиони животни в ЕС се превозват на дълги разстояния за развъждане или клане. Парламентът иска по-малко пътувания и по-строг контрол на превоза.
Огнища на болестта са засечени само на 15-20 км от границата със северната ни съседка, а ваксина за заболяването няма, алармира Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на Източнобалканската свиня (АРСИС) – Шумен.
Субсидия в размер на 1000 турски лири трябва да бъде давана на производителите за развъждане на едър рогат добитък. Ако това не бъде направено, Турция ще трябва да продължава да плаща милиарди долари за вносно говеждо месо.
Към момента квотата за улов на калкан на риболовните кораби на Европейския съюз (ЕС), плаващи под знамето на България и Румъния в Черно море е в размер на 86,4 тона годишно и се определя ежегодно с регламент на Съвета на ЕС.
Това съобщи за Агрозона Стоян Чуканов, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България. По данни на статистиката на МЗХГ през миналата година у нас са добити 17 462.5 тона говеждо месо, а общото потребление достига 28 747.9 тона заедно с вноса.
Каракачанските коне, които се използват широко в селското стопанство, са с най-голям брой под селекционен контрол – 5 362 броя. Те се развъждат в две организации – Асоциация на коневъдите в България, със седалище гр. София и Асоциация за развъждане на местни автохтонни породи коне в България, със седалище гр. Карлово.
В периода 30 септември – 2 октомври в района на гр. Ямбол, в стопанството на един от големите земеделски производители в страната, ще се проведе уникален по рода си форум, посветен на месодайното говедовъдство. Инициативата за неговото организиране е на Асоциацията за развъждане на месодайните породи говеда в България (АРМПГБ).