АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Разделното събиране на текстилни отпадъци
Постижения и резултати в няколко направления отбелязва само година след създаването си Хъб за разделно събиране на употребяван текстил и последващата му подготовка за повторна употреба и рециклиране.
В края на 2020 г. на територията на търговски парк „Джъмбо Плаза“ в гр. София бяха разположени 8 броя специализирани контейнери за текстил, а събраният материал е обработван в производствената база на компанията Текс Тийм в гр. Варна.
В рамките на 1 година са събрани близо 80 000 кг. дрехи и обувки, около 75 000 кг от тях са подготвени за повторна употреба, а над 2 200 кг са подготвени за рециклиране. Хъбът е създаден по проект, финансиран от Оперативна програма „Околна среда“ и основната му цел е създаването на достъпна система за събиране на употребяван текстил от домакинствата като предпоставка за ускоряване на прехода към кръгова икономика и насърчаване на повторната употреба като предпочитан метод за оползотворяване на отпадъците.
„Наблюдаваме все по-голяма готовност и желание сред хората да изхвърлят разделно ненужните си дрехи и обувки. Отдаваме това от една страна на по-голямата запознатост за смисъла от подобно действие и осигурената възможност да го направят – контейнерите за разделно събиране на текстил стават все по-разпознаваеми. От друга страна все повече хора имат осъзната нужда да допринасят за опазване на околната среда и търсят варианти да го правят в ежедневието си“, коментира Цветелина Томова, ръководител на проекта.
Според Плана за кръгова икономика на ЕС на територията на всяка страна-член трябва да бъде създадена система за разделно събиране на текстил с национално покритие, по подобие на други материални потоци като пластмаса, хартия, стъкло и т.н.
През последните 2-3 години няколко общини поставят специализирани контейнери на територията си, но все още в по-ограничени количества и обхват. Разполагането на подобни контейнери на местата на продажба на нови артикули, ритейл паркове или молове е практика в Западна Европа и САЩ, която пилотно се прилага и в България.
„Към момента, по-малко от 1% (около 1000 т/г) от образуваните отпадъци от текстил се събират за последващо третиране в специализирани предприятия. Жизненият цикъл на дрехите в България се ограничава до един потребител – и то за все по-кратко време. С реализирания проект успяхме да демонстрираме най-добрите практики в сектора, подпомагащи ефективното разделно събиране, повторна употреба и рециклиране на отпадъци от текстил“, коментира още Цветелина Томова.
В рамките на проекта за първи път в България е интегрирано софтуерно решение за управление на системата по събиране на текстил, което позволява проследяването на генерираните количества текстил в поставените контейнери, включително осигуряване на информация за събрано и балирано количество, водене и следене на локациите на контейнерите, подпомагане на логистични решения и внедряване на ефективни маршрути на техниката за събиране на текстила.
Внедрени са също поточна линия и телескопична подаваща лента с цел осигуряване на ефективност на сортировъчните дейности, както и оборудване за последваща обработка (пране и сушене) на годния за употреба текстилен отпадък.
Общата стойност на проекта е 432 148,17 лв., от които се осигурява финансова подкрепа в размер на 312 501,18 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 55 147,26 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Остатъкът от финансирането в размер на 64 499,73 лв. се осигурява от компанията изпълнител.
Tweet |
|