АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Специализираните несамоходни плавателни средства са предназначени за провеждане на аварийно-спасителни дейности в общия българо-румънски участък на река Дунав, в случай на възникнали инциденти и бедствия и при операции по ограничаване и ликвидиране на разливи от нефтени продукти и опасни субстанции.
Проект „EMSA Oil Spill Response Services“ има за цел да създаде мрежа от дежурни кораби за реагиране при нефтени разливи, чрез договори с търговски оператори на плавателни съдове. В тази връзка в България е нает м/т „Галакси Еко“ за периода 2017-2021 г. с район на действие Южно Черно море.
Очакваме до края на годината да приключи изборът на нов кораб за борба с нефтените разливи. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на срещата на високо ниво по повод Международния ден на Черно море - 31 октомври.
Проектът се финансира по програма BG02 “Интегрирано управление на морските и вътрешните води”, съфинансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014. Той има продължителност 17 месеца и е на стойност 1 147 655 евро.
Във Висшето военноморско училище във Варна ше бъде създаден Център за контролирането на нефтени разливи. Това съобщи капитан първи ранг Калин Калинов, заместник-ректор на Училището по учебната част. Проектът на стойност 2,4 милиона лева е по програмата за Европейско икономическо пространство.
МОСВ изпрати предупреждение за повишено внимание през следващите два-три дни до оперативните звена.
Корабът за борба с нефтените разливи в Черно море "Ентърпрайз" вече е напълно оборудван и е позициониран в района на нефтената платформа "Галата" край Варна.
България стана част от страните, в които Европейската агенция за морска безопасност (EMSA) има разположени специализирани кораби за борба с нефтени разливи.
Той е част от Националния план за защита при бедствия и урежда дейностите на отговорните български институции за противодействие на аварийни разливи на море и минимализиране на екологичните и икономически последствия от тях, съобщи правителствената пресслужба.
Изискването на EMSA е при инцидент специализираният плавателен съд да може до 24 часа да е на мястото и да започне събирането на разлива.