АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Дружеството ще бъде национален оперативен център по превенция, реакция, управление и осигуряване на ефективен механизъм срещу кибер и хибридни атаки на цялата публична администрация.
Първата криптовалута в света днес е с обща пазарна капитализация от 2.1 трилиона щ.д. и променя бъдещето на световните финанси. Днес BTC е в ТОП 7 на активите с най-голяма пазарна капитализация.
През 2013 г. делът на домакинствата в ЕС с достъп до интернет е бил с 9,7 процентни пункта по-висок в градовете спрямо тези в селските райони. През последното десетилетие тази разлика постоянно намалявава и достига само 4,4 процентни пункта през 2023 г.
Според публикувания на интернет страницата на МЗХ Оперативен анализ за основни земеделски култури (Бюлетин № 44/2024), има увеличение на продукцията от десертно грозде, малини, орехи и круши в границите от 2,1 на сто (грозде) до 21,8 на сто (круши).
Позицията на страната ни в Глобалния индекс остава непроменена спрямо предходната година - 38-мо място, но за разлика от повечето страни, които подобряват представянето си в различните измерения на индекса, България, както и предходната година, отчита влошаване на представянето си.
Според данните вземанията по финансов лизинг са 6,229 млрд. лв. в края на третото тримесечие на годината, като се увеличават с 10,6 процента (597,6 млн. лв.) на годишна база и с 1,6 процента (95,2 млн. лв.) спрямо второто тримесечие.
Най-високи нива на започване на нова бизнес дейност са регистрирани в Литва с 18,3 на сто, Португалия с 16,7 на сто и Естония с 16,6 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са регистрирани в Австрия - 6,2 на сто, Дания - 7,4 на сто и Италия - 7,9 на сто.
За периода по електронен път са подадени над 36 000 заявления. Това спестява 50% от изискуемата такса, която се плащаше на гише преди 1 юли 2023 г. Най-много са подадените заявления за учредяване на залог, следван от заявките за лизинг и запори.
Държавни разходи в рамките на 40% от БВП и бюджетен дефицит в размер на 3% от БВП са се превърнали в норма за държавните финанси, а не в изключение, а средносрочната фискална рамка и поетите ангажименти дават сигнали за бързо покачване на държавните разходи и високо ниво на бюджетен дефицит
Наблюдава се експоненциален ръст на разходите за персонал, които от 14,6 млрд. лева за 2022 г. се планира да достигнат 18,0 млрд. лева през 2024 г. - увеличение, надхвърлящо 23%. Паралелно с това отчитаме още по-драстично нарастване в сферата на социалните и здравноосигурителните плащания, включително пенсии. Тук има скок от 25,7 млрд. лева за 2022 г. до очаквани 34,9 млрд. лева за 2024 г., което представлява ръст от близо 36%.