АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.
Значителните различия между регионите в съотношението между средната и минималната заплата остават, но без големите промени през последните няколко години.
Сред изводите в Последващата оценка за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г. е, че за периода 2010-2020 г. се наблюдава ограничен напредък в преодоляването на междурегионалните различия в страната.
Според проучване 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. Налице обаче са различия при отделните региони и полове.
По-нисък растеж в ЕС, по-ниска инфлация, по-умерен ръст на заплатите, по-висок ръст на кредита за домакинствата, малко по-висок реален ръст на потреблението, но пък по-слаб ръст на инвестициите в основен капитал. Това са накратко основните различия с предходната прогноза.
Между държавните и общинските болници се наблюдават големи различия във всички финансови показатели, в отделни случаи в рамките на няколко пъти. Около 70% от общите разходи се извършват от държавните болници.
Сред домакинствата в ЕС тези в България са заделили най-малко средства за спортни стоки и услуги – 24 СПС. По-нагоре в негативния край на класацията се нареждат Словакия (66 СПС - условна валута, елиминираща инфлационните различия в страните членки на ЕС), Литва (87 СПС) и Полша (95 СПС).
Сред страните членки на блока се наблюдават съществени различия. Работната седмица е най-дълга в Гърция (41 часа), Полша (40,4 часа), Румъния и България (по 40,2 часа).
В регионален аспект се наблюдават известни различия по показателя "брой на децата в семейството". С най-голям дял на семействата с три и повече деца са областите Сливен (5,7 на сто), Ямбол (3,7 на сто) и Враца (3,6 на сто), а с най-малък - Смолян (1,2 на сто) и Кюстендил (1,7 на сто).
Населението на света, което ще наброява в средата на ноември осем милиарда души, ще продължи да расте, макар и със забавено вече темпо, сочат данни на ООН. Световната организация припомня силните демографски различия между редица региони на планетата.