АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Икономистите на БАН: Мерките за енергийна ефективност да се съобразят с териториалните различия и уязвимост на домакинствата. Санирането на индивидуалните къщи е икономически по-целесъобразно от изпълнението на тези мерки за многофамилните сгради, стана ясно на кръгла маса в ИИИ.


Големите различия в заплатите се запазва, като разликата между водещите и изоставащите сектори надхвърля 3 пъти. Тенденциите обаче се обръщат – най-голямо увеличение се наблюдава в сектори с относително ниски равнище на заплащане, но висок и постоянен недостиг на кадри.


Държавите членки като цяло подобриха знанията и мониторинга на повърхностните и подземните водни обекти, увеличиха разходите и подобриха прилагането на законодателството на ЕС в областта на водите, въпреки че съществуват значителни регионални различия. Повечето подземни водни обекти също продължават да постигат добро количествено и химично състояние.


Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.


На национално ниво обаче се забелязват сериозни различия в ЕС. Най-много млади хора работят, докато учат в Нидерландия (74,5 на сто), Дания (52,6 на сто) и Австрия (46,2 на сто), а на обратния полюс са Румъния (2,3 на сто), Словакия (5,8 на сто), Унгария (6,1 на сто) и България (6,5 на сто).


Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.


Значителните различия между регионите в съотношението между средната и минималната заплата остават, но без големите промени през последните няколко години.


Сред изводите в Последващата оценка за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г. е, че за периода 2010-2020 г. се наблюдава ограничен напредък в преодоляването на междурегионалните различия в страната.


Според проучване 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. Налице обаче са различия при отделните региони и полове.


По-нисък растеж в ЕС, по-ниска инфлация, по-умерен ръст на заплатите, по-висок ръст на кредита за домакинствата, малко по-висок реален ръст на потреблението, но пък по-слаб ръст на инвестициите в основен капитал. Това са накратко основните различия с предходната прогноза.