АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).
Резултатите от изпълнението на бюджетите показват, че въпреки големите различия между включените общини, всяка от тях показва както силни позиции по определени индикатори, така и области на възможно подобрение, по-специално по отношение на събираемостта на местните разходи и управлението на общинския дълг.
На национално ниво обаче се забелязват сериозни различия в ЕС. Най-много млади хора работят, докато учат в Нидерландия (74,5 на сто), Дания (52,6 на сто) и Австрия (46,2 на сто), а на обратния полюс са Румъния (2,3 на сто), Словакия (5,8 на сто), Унгария (6,1 на сто) и България (6,5 на сто).
Една трета от хората пътуват всяка седмица извън мястото си на постоянно пребиваване, 9% - всеки ден, а 92% от българите използват транспортната инфраструктура на страната поне веднъж годишно.
Работниците и служителите с договори за временна заетост са съставлявали 17,1 на сто от хората в активна трудова възраст (на възраст от 20 до 64 години) в ЕС през 2023 г. Това съобщава европейската статистическа служба Евростат. Делът на работниците и служителите на временна трудова заетост намалява спрямо 2014 г. (19,1 на сто).
Инвестициите в индустриалната зона не само стимулират икономиката на общината, но и пряко подобряват живота на местните жители. Освен това общината и жителите категорично отхвърлят идеята за златодобив, за да запазят чистата си природна среда и да развиват туризма.
Според плановете на правителството възрастта за пенсиониране, която в момента е 65 години, ще се повишава с един месец годишно, за да достигне горна граница от 67 години до 2056 г. за хората, родени през 1989 г., съобщиха от Министерството на труда и социалните грижи на страната.
яСредният срок за плащане се е увеличил на 51 дни, в сравнение с 48.2 дни миналата година. Въпреки че този срок е значително по-дълъг в сравнение с този, предоставян в държави като Германия (32 дни) и Полша (42 дни), но все пак значително по-нисък от тези в Китай (70 дни) и останалата част от Азия (64 дни).
Виетнам, Китай и Мавриций са привлекли най-много милионери за последните 10 години, сподели Лив Баген, макроикономист и специалист в сектора на недвижимите имоти. Тя, заедно с Тако Хейдинга, един от най-популярните експерти в сферата в Азия в момента, бяха специални гости на форума в София.
Имотните пазари в България, Полша, Румъния и Чехия показват както сходства, така и различия в развитието си през последната година, в която икономиката се сблъсква с висок процент на инфлация. Всяка от тези държави среща сходни макроикономически предизвикателства като инфлация, високи лихвени проценти и административни бариери, но реагира с уникални решения.