АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Размразяване на ОПОС най-рано октомври
13:00 | 27.08.2014 2834 коментари 0
Служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова не очаква размразяване на плащанията по Оперативна програма "Околна среда" преди октомври. Амбицията е новата ОП "Околна среда" да бъде одобрена до ноември, каза в интервю за БТА Жекова. Спиридон Александров вече не е ръководител на Управляващият орган на Оперативна програма "Околна среда". За това място е определена Яна Георгиева, каза още министърът.
Може ли България да направи още нещо и какво, за да се ускори пускането на парите по ОПОС /2007-2013 г./ от Брюксел?Усилията са съсредоточени върху минимизиране на риска от загуба на европейски средства, като за целта сме се концентрирали върху ускоряване процесите на верификация, разплащания към бенефициентите и подготовка на доклади по сертификати към Националния фонд. Имаме подкрепата на вицепремиера, както и на Министерството на финансите. Екипът ни има отговорната задача да подпомогне успешното приключване на настоящия програмен период и в същото време да ускори процеса на подготовка на ОПОС /2014-2020 г./. Работата ще се състои в ускоряване на процесите по верификация на договорите, по поддържане на активна комуникация и партньорство с бенефициентите и общините по отделните проекти, анексиране на сроковете по договорите с бенефициентите, както и работа със самата Европейска комисия. През месец август е получено съобщение от ЕК за около 50 млн. евро автоматична редукция и поради това усилията ни ще бъдат насочени към минимизирането на други евентуални загуби. Голямата ни цел остава изпращането към Националния фонд за сертифициране на общо 747 175 824,56 лв. (317 944 050 евро - ЕС част), за да минимизираме загубата на средства по ОПОС за 2014 г.
Предвиждат ли се структурни или персонални промени в Управляващия орган на ОПОС?
Спиридон Александров вече не е ръководител на Управляващия орган. За това място е определена Яна Георгиева, която е работила в структурата в продължение на години. Тя има административен и ръководен опит. Надявам се с това да подпомогнем работата в самия Управляващия орган и да се активира комуникацията с бенефициентите, със сертифициращия и одитния орган. Предстои ни динамична работа през следващите седмици, защото исканията за плащания, които чакат верификация, са за малко над 300 млн. лв. Това е тежък процес, за който сме мобилизирали целия капацитет на съответното звено на Управляващия орган. Получихме съдействие за дейността и от проверяващите органи на Министерството на финансите и на Министерството на труда и социалната политика. Поискали сме допълнително обучение от страна на Изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз". Това не трябва да ни успокоява, защото новите искания за плащания, които ще бъдат предоставени за одобрение на сертифициращия орган, трябва да са перфектни. По този начин ще покажем, че системите ни работят, и едва тогава ще можем да очакваме размразяване на средствата от Брюксел. Плащанията от ЕК вероятно няма да бъдат възстановени преди октомври.
Кога очаквате да бъде одобрена новата ОПОС /2014-2020 г./, има ли нови коментари от ЕК?
Преди дни Комисията представи коментарите си по проекта на ОПОС /2014 - 2020 г./, който беше изпратен на службите на ЕК на 6 юни 2014 г. Предстои в рамките на месец да подготвим позиция по забележките, на базата на която преговорите с ЕК да бъдат доведени до успешен край. Амбицията ни е програмата да бъде одобрена до месец ноември.
Кои са заложените приоритетни оси в новата ОПОС?
Продължава да бъде основен приоритет водният сектор. ВиК инфраструктурата отново заема централно място, но също така ще бъдат насочени усилия към предотвратяване на вредното въздействие на водите и опазване на чистотата на водните ресурси. Сектор "Отпадъци" остава приоритетен, но в него ще се търсят гъвкави форми на финансиране на проекти. Ще бъдат насочени средства към предотвратяване образуването на отпадъци, а не към тяхното обезвреждане. Време е да започнем да възприемаме отпадъците като ресурс и да ги използваме и рециклираме или въобще да не допускаме тяхното образуване. Това ще бъдат и нашите приоритети в рамките на оперативната програма. Естествено, биоразнообразието като основна ценност на България, ще продължи да бъде приоритет, като усилия ще бъдат насочени към довършване на необходимите документи, за да се управлява мрежата "Натура 2000". През следващия програмен период ще бъдат засегнати и две нови теми - въздухът и климатът. По приоритетна ос "Превенция и управление на риска от наводнения" ще бъде създадена Система за управление на водите в реално време и ще бъдат реализирани решения за превенция и управление на риска от наводнения. По приоритетна ос "Подобряване качеството на атмосферния въздух" ще бъдат прегледани и анализирани общински програми за качеството на атмосферния въздух и впоследствие ще бъде подпомогнато преработването им /при необходимост/, ще бъдат изпълнявани мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух в градска среда.
Какъв ще е общият бюджет на новата ОПОС и какъв финансов ресурс е предвиден за всяка от приоритетните оси?
Общият финансов ресурс на ОПОС /2014-2020 г./ е 1 504 824 141,00 евро. За сектор "Води" са предвидени 1 033 619 883 евро, за "Отпадъци" - 219 005 009 евро, за "Натура 2000" и Биоразнообразие - 101 390 000 евро, за "Превенция и управление на риска от наводнения" - 50 000 000 евро, за "Подобряване на качеството на атмосферния въздух - 50 000 000 евро.
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg