EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Разнобой по проекта "Южен поток"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Разнобой по проекта "Южен поток"

mail16:00 | 16.06.2014прегледи 576 коментарикоментари 0


Проектът "Южен поток" трябва да си остане стратегически за Европа и преговорите по изпълнението му трябва да продължат под контрола на Брюксел, заяви заместник-министърът на икономиката на Италия Клаудио де Винченти, цитиран от ИТАР-ТАСС.
"Важно е проектът за газопровода "Южен поток" да се оцени напълно като стратегически за Европа. Всички страни, участващи в изпълнението му, трябва да споделят тази позиция", каза Де Винченти. Според него Брюксел трябва да координира преговорите по този проблем.
 

Италианската компания Eni е основен партньор на Газпром в проекта "жен поток". Дъщерната група на Eni Saipem ще прокарва морския участък на газопровода, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Еni държи 20%, френската EDF и германската Wintershall имат по 15% в South Stream Transport B.V., а Газпром – 50%.

 

ЕК призова страните членки да проявят твърдост и единство спрямо Русия след спирането на строежа на газопровода "Южен поток", за да принудят Газпром да спазва европейското право.
"Не Комисията е заплашена. Ние прилагаме правилата, които вие сте одобрили", заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер, цитиран от Франс прес, обръщайки се към министрите на енергетиката на 28-те, събрали се в Люксембург.
"Руснаците отлично са запознати с европейските правила. Те обаче не ги приемат", подчерта Йотингер.
"Ние не бива винаги да се огъваме пред руснаците, за да им доставяме удоволствие", предупреди Йотингер.Еврокомисарят призова най-вече италианските власти да не позволяват Русия да им диктува тяхната политика.Йотингер потвърди на пресконференция в отговор на въпрос, че преговорите между Европейската комисия и Русия за строежа на газопровода "Южен поток" са спрени, съобщи по-рано
кореспондентът на БТА в Брюксел.
Позицията на ЕК, подкрепена и от държавите от ЕС, е че трябва да се спази действащото общностно законодателство. Това законодателство важи за всяка енергийна инфраструктура, както и за доставчиците. На първо място този въпрос е свързан със законодателството за конкуренцията, а също и за околната среда и обществените поръчки, поясни Йотингер.
 

Поддържаме постоянен контакт с държавите, през които се предвижда преминаването на "Южен поток" (България, Австрия, Италия, Гърция, Унгария и Словения). Важното за нас е междуправителствените споразумения (с Москва), които стоят в основата на проекта и донякъде не съответстват с правото на ЕС, да бъдат променени, заяви евркомисарят по енергетиката.
 

Той отбеляза, че в края на миналата година ЕК получи мандат от посочените шест държави от ЕС да преговаря от тяхно име с Москва по промяната на сключените междуправителствени споразумения. Подобни преговори започнаха на техническо равнище и засега не продължават по една проста причина - руската страна отнесе въпроса до Световната търговска организация (СТО), поясни еврокомисарят. Така се поставят под въпрос правилата на единния пазар в ЕС. Няма много логика да преговаряме в условия на оспорване на европейското законодателство. Обжалваме руските претенции пред СТО, за да останат без последствие. При "Северен поток" достигнахме до съгласие на основата на преговори, заяви Йотингер. Еврокомисарят отбеляза, че Съветът на ЕС по енергетика е разгледал днес в Люксембург и въпроса за енергийната сигурност ивноса на течни горива, газ, въглища и уран. Кризата в Украйна даде нови измерения на този въпрос, коментира той. Йотингер съобщи, че краткосрочните мерки за обезпечаването на допълнителна енергийна сигурност за ЕС ще бъдат разгледани от Европейския съвет в края на юни, а средносрочните - през октомври.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg