EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Разпадането на Еврозоната е неизбежно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Разпадането на Еврозоната е неизбежно

mail12:41 | 13.02.2010прегледи 1099 коментарикоментари 0


Валутите на Испания, Португалия и Гърция - държавите от южната част на еврозоната дълго време са били силно надценявани и страдат от понижена конкурентоспособност. Това ще доведе до разпадане на еврозоната, смята един от стратезите на Societe Generale Албърт Едуардс, цитиран от Bloomberg. Проблемът се корени според него в неоправдано ниски лихви, които са довели до прегряване и висока инфлация в съответните страни.
Той допълва, че помощта от страна на еврозоната към Гърция само отлага разпадането на самата зона.
Като цяло бюджетната криза в Гърция може да ескалира по начин, подобен на азиатската валутна криза от 1997 година. Тогава проблемите на азиатските страни поставиха основите на руската криза и фалита на фонда LTCM, твърди анализаторът.
„Това са различни глави от една и съща криза“, смята той и добавя, че е необходимо затягане на фискалните дефицити в САЩ и Великобритания. Според него след проблемите на Гърция предстоят още кризи – както в еврозоната, така и извън нея.

В тази светлина гласовете за затягане на критериите за приемането на страни членки на ЕС от Източна Европа и балтийския район в Еврозоната се засилват.
Има опасност да се въведе за неопределено време неофициален мораториум за приемането на нови страни в нея.
Еврозоната, която обединява 16 страни от общо 27-те от ЕС,  сега е в епицентъра на тежката структурна финансова криза, предизвикана от рязкото увеличение на бюджетния дефицит на някои страни от ЕС. В корените на тази криза са безпрецедентните по размер държавни стабилизационни програми, приети с цел да не се допуснат депресии в икономиките на страните членки, на фона на значителното нарастване на безработицата.
Големият губещ от сегашния сценарий на развитие на събитията в Еврозоната е Естония, която се опитваше да влезе в клуба на страните, използващи единната валута, още през 2011 година, отбелязват източници в Брюксел.
Междувременно финансовият министър Симеон Дянков призна, че по отношение на кандидатурата на България в еврозоната преди известно време са били скептични мнозиството от членките на зоната. След срещи на различни нива в последния месец са останали 3-4 колебаещи се и една държава е против българската кандидатура, като той не каза коя е тази държава. Според финансовия министър в момента само България на практика покрива всички критериите от Маастрих за влизане в еврозоната.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg