EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Разрешиха генетична модификация на човешки ембрион

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Разрешиха генетична модификация на човешки ембрион

mail14:02 | 05.02.2016прегледи 1108 коментарикоментари 0


Възможно е първите генетично модифицирани човешки ембриони във Великобритания да бъдат създадени в рамките на месеци, след като учени получиха разрешение да извършат процедурата, пише The Guardian. Британският регулатор е одобрил заявлението на Кати Ниакън, специалист по стволови клетки в Института “Франсис Крик” в Лондон.

Ниакън има право да изследва ембрионите в продължение на 14 дена единствено с научни цели. Присаждането на генетично модифицираните ембриони на жени не се разрешава. Изследването на Ниакън има за цел да идентифицира гените, които имат решаваща роля в първите дни след оплождането.

Решението е приветствано от Института “Франсис Крик”, но е посрещнато с недоумение от учени, разтревожени, че бързото развитие на генетичната модификация изпреварва разглеждането на етичните последици.

Ниакън и колегите й ще използват ембриони, дарени от двойки, преминали процедура на ин витро оплождане, за да изследват развитието на оплодената яйцеклетка от една клетка до приблизително 250 клетки. Проучването би могло да помогне да се разберат причините за спонтанни аборти при някои жени, както и да се разработят по-ефективни терапии за безплодие чрез конвенционални медицински методи.

Ниакън ще използва мощен инструмент за генетична модификация, наречен Crispt-Cas9, за да активира и дезактивира гени в ранните фази на човешкия ембрион. След това тя ще изследва ефектите на модификацията върху развитието на клетките, които формират плацентата.

Съществуват опасения, че промени в ДНК на ембрион биха могли да причинят непознати досега вреди и да се предадат на следващите поколения. Част от научната общност се опасява, че такива експерименти може да се първата крачка към създаване на бебета по поръчка./Фокус

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2169