EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Разследване срещу квесторите на КТБ + коментари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Разследване срещу квесторите на КТБ + коментари

mail09:40 | 12.05.2015прегледи 1820 коментарикоментари 0


Квесторите на банка, поставена под специален надзор, упражняват самостоятелно своите правомощия в рамките на действащото законодателство, освен когато Българската народна банка издава задължителни предписания към тях.
Това уточнение направи в специално съобщение БНБ във връзка с коментари и дискусии по отношение на действията на квесторите на КТБ.
Квесторите на Корпоративна търговска банка никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е издавала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влогове на КТБ с нейни клиенти, се казва в съобщението.
С решението на УС на БНБ за поставяне на КТБ под специален надзор от 20.06.2014 г., на КТБ изрично е било забранено да извършва банкова дейност, включително каквито и да било платежни операции между сметки на клиенти. Единствените операции, които са били разрешени на банката с решение на УС на БНБ от 15 август 2014 г., са платежни операции за целите на погасяване на кредити със средства на кредитополучателя, негови съдлъжници или поръчители.
Намаляването с административен акт на лихвите по депозити в банка, поставена под специален надзор, не касае договорния процес между страните, в който се предоставят взаимно договорени привилегировани лихвени условия и не прави влоговете с привилегировани лихвени условия гарантирани влогове. Посочената позиция е потвърдена с решение на УС на БНБ и УС на ФГВБ от ноември 2014 г. и изпратена писмено на квесторите на КТБ.

По-рано през деня прокуратурата образува досъдебно производство срещу Елена Костадинчев и Станислав Лютов заради безстопанственост.
Разследването срещу тях е за това, че в периода месец ноември 2014г. до 26.03.2015г., в качеството им на длъжностни лица – квестори, умишлено не са положили достатъчни грижи във връзка с възложената им работа – запазване на повереното им имущество на банка „КТБ“АД, се отбелязва в съобщение на Прокуратурата на Република България. От това са последвали значителни щети за банката, престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай.
Разследването ще се проведе от следовател от Следствен отдел на Софийска градска прокуратура.
Разпоредено е да се установят всички договори, сключени с банката при преференциален лихвен процент и изплатените суми по тях, в нарушение на реда за удовлетворяване на кредиторите, предвиден в Закона за банковата несъстоятелност. Ще се разпитат като свидетели депозантите, получили средства от привилегированите депозити и всички длъжностни лица, имащи отношение към този процес. По досъдебното производство ще се изиска цялостната документация, отнасяща се до освобождаването на средства по договорите и самите договори. Възложено е назначаване на съдебно-финансова експертиза.

Коментар

Общият принцип предполага, че не е проблем човек да разполага с парите си по всяко време и да може да промени условията по своя депозит. Това коментира банкерът Левон Хампарцумян по повод информацията, че по време на специалния надзор над КТБ депозанти са променяли условията по депозитите си и от преференциални лихвени проценти са преминали на обикновени, така че да защитят парите си. Най-нормалното нещо е всеки да иска да защити своите вложения, коментира Хампарцумян. Дали обаче това е било възможно в периода на специален надзор е въпрос на внимателен прочит на детайлите, добави той. Само хора, които имат достъп до цялата документация, могат да я анализират и да я съпоставят със законите, каза Хампарцумян. Друг въпрос е, че сума ти известни хора са имали сметки там, добави той.
Според Хампарцумян няма да се стигне до отрицателни лихви по депозитите, въпреки че такива са факт в междубанковото финансиране. Много по-важно е, че кредитът става все по-евтин, добави той. Банкерът подчерта, че това да се печели от проста лихва, не е било стимулиращо за икономиката.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg