АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
Тази година плодовете са дребни и с незадоволително качество и това е причината за трудната им продажба за прясна консумация, което е предпоставка голяма част от ябълковата реколта да бъде използвана за направата на сок, оцет или ракия.
Миналата година сръбската сливовица беше официално включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Ракията се изнася най-вече за Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Германия и САЩ, но е започнал износ и за Азербайджан, Литва и Латвия.
Предлага се румънски джин, ракия с плодове в бутилката, занаятчийски бири по собствена рецепта, които вече са печелили награди на любителски състезания в Хърватия, Унгария, Словения и България, черен мед и такъв от глог и дъб от планините Апусени, колбаси от елен и глиган.
Заради липсата на преработвателни предприятия за поредна година вкусните кюстендилски плодове или ще отидат за ракия, или ще останат необрани. Причината за това са и ниските изкупни цени, поскъпването на препаратите за обработка на масивите, липсата на изкупвачи и високата цена, която искат берачите.
Сред най-любимите кулинарни фестивали на България според гласуването на публиката се наредиха още МКФФ "Банатски вкусотии – традициите на моето село" – с. Асеново, Фолклорен празник "Греяна ракия и зелева чорба от старовремска софра" – с. Бабово, и Фестивал на пълнената чушка – гр. Левски.
Сред претендентите, които си оспорват първенството, са пъстри и любопитни предложения като Фестивалът на чушките, доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре Фест, Празникът на Дрипавата баница в село Върбица, Фолклорния празник "Греяна ракия и зелева чорба от старовремската софра", с. Бабово.
Най-награждаваната водка в света, мавруд с листенца от роза, 15-годишна ракия, грузинско бренди – това са само част от напитките, които присъстват в богата селекция на Международната изложба за лозарство и винарство „Винария 2020“.
В мотивите за решенето си ЕК посочва, че ракията се произвежда в спиртоварни в Ямбол и Бургас от 1930 година, както и че тя се получава от бяло и червено грозде.
Тазгодишната Нощ на музеите предлага и последен шанс за посещение на Виенския музей на ракията. Специално за събитието музеят ще провежда екскурзии на всеки 15 минути, в които сътрудниците ще разказват за традициите във варенето на ракия и ликьори във Виена.