АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Т.е. с 2,6 на сто повече на годишна база, заради повишения среден добив от декар. Производството на ечемик бележи ръст от 39,9 на сто спрямо година по-рано, главно в резултат на увеличените площи, като се отчита и леко нарастване на продуктивността от единица площ. Под миналогодишните нива са прибраните количества маслодайна рапица (с 26,2 на сто), ръж (с 25,3 на сто) и тритикале (с 6,5 на сто).
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
В Източна Румъния и Източна България зимните култури страдат от постоянен дефицит на валежи, което засяга особено зимната рапица. В Сицилия и Магреб условията на суша през зимата са довели до ниско натрупване на биомаса от зимни култури.
В момента себестойността на рапицата е по-висока от предлаганата цена. Препаратите, които се използват за отглеждането й са много скъпи. Прибирането на реколтата също е трудно, изисква се повече техника.
От засадените 763 ха с ечемик, ожънати са 195 ха. Средният добив е 3538 кг/ха. Сто тона рапица са прибрани досега от 50 ха. Културата расте върху 429,6 ха в региона.
Haй-гoлямaтa интeгpиpaнa eнepгийнa ĸoмпaния в Югoизтoчнa Eвpoпa - ОМV Реtrоm, oбяви, чe щe пpoизвeждa ycтoйчивo aвиaциoннo гopивo (ЅАF) в paфинepиятa cи Πeтpoбpaзи. Πъpвитe тecтoвe нa нoвoтo биo гopивo ce oчaĸвaт пpeз мeceц юли тaзи гoдинa.
Компанията се фокусира върху подобряване на резултатите в земеделието и по-конкретно в отглеждането на пшеница, рапица, соя, царевица, памук, ориз, както и плодове и зеленчуци.
От пристанище Варна са изнесени 604,3 хил. тона пшеница, което е с 62,3% по-малко на годишна база. Експортът на ечемик през порта също е под миналогодишния –с 39,9%, като остава в застой за поредна седмица. Все още не са преминавали товари с рапица от реколта `2020.
Поради зачестилите неблагоприятни климатични условия, зърнените култури за първи път влизат в обхвата на подпомагане по схемата. По предложение на бранша МЗХГ пренотифицира пред ЕК държавната помощ като включи в нея културите: пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица.