АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Растежът на Германия е потвърден
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия за второто тримесечие на годината е нараснал с рекордните 2,2 процента благодарение на износа, инвестициите, вътрешното потребление и възстановяването на строителния сектор, потвърди днес германската федерална статистическа служба, цитирана от АФП и ДПА.
Растежът от 2,2 процента, който е най-големият за 20 години от обединението на Източна и Западна Германия, бе обявен на 13 август на базата на предварителни данни.
Спрямо същия период миналата година БВП на Германия е нараснал с 3,7 процента, както бе съобщено по-рано този месец, уточнява ДПА.
Износът бележи скок от 8,2 на сто за второто тримесечие, докато вносът е нараснал със 7 процента, което е пряк положителен принос към БВП от 0,8 на сто, посочва статистическата служба, цитирана от АФП.
Инвестициите са нараснали значително, като в строителството растежът е с 5,2 на сто, а в при оборудването - с 4,4 на сто.
В строителството е отчетен растеж, след като първото тримесечие на годината бе повлияно от лоши метеорологични условия.
Личното потребление, слабо място на германската икономика, е нараснало с 0,6 процента през второто тримесечие, след 9 поредни месеца на спад, отбелязва АФП.
Бюджетният дефицит на Германия е достигна 3,5 процента от БВП през първото полугодие на фона на продължаващите последици от световната икономическа и финансова криза, съобщи днес германската федерална статистическа служба, цитирана от Асошиейтед прес.
Нетните заеми за първата половина на годината са достигнали 42,8 милиарда евро (54,37 милиарда долара) спрямо 18,7 милиарда евро за същия период миналата година.
За днес е предвидено френският министър на бюджета Франсоа Бароен да обсъди в Берлин с германски представители подготовката на бюджетите на двете страни за 2011 година, предаде Франс прес.
Бароен ще се срещне с германския министър на финансите Волфганг Шойбле и с депутати от Бундестага (долната камара на парламента).
Френското правителство ще представи през септември проектозакона за бюджета за 2011 година. Германският бюджет вече е одобрен от министерския съвет, но трябва да бъде допълнен на бюджетна комисия, насрочена за 1 септември.
В момент, когато Европейският съюз се опитва да засили бюджетната координация между 27-те страни членки, френският президент Никола Саркози призова през юли на министерски съвет в Париж в присъствието на Шойбле за "фискална конвергенция" между Франция и Германия.
Двете страни обаче имат различни резултати: икономическият растеж в Германия може да бъде два пъти по-висок от френския тази година. Докато Берлин се очаква да преразгледа към повишение прогнозата си за растежа през 2010 година, Париж ще трябва да преразгледа към понижение очакванията си за 2011 година.
Tweet |
|