АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За разлика от "месото" на растителна основа, което се прави от соя или грахов протеин, лабораторно отгледаното месо се произвежда от животински клетки, отбледани в лабораторни условия.
Финансова подкрепа получиха 14 350 фермери, които прилагат допустимите за интервенцията дейности, съобщиха от фонда. По Еко-НИП допустими за подпомагане са бенефициери, които не трябва да се прилагат продукти за растителна защита, които са тотални хербициди, включително такива, съдържащи глифозат, върху площите, с които кандидатства стопанинът.
ред участниците са представителите на най-големите световни брандове за земеделска техника, търговци на семена, торове и препарати за растителна защита, широк кръг от фирми за продукти и услуги за земеделието, включително резервни части, сервизни дейности, финансови институции, консултантски компании, автомобилни компании и други.
Близо 25% от анкетираните българи консумират растителни продукти поне веднъж седмично. При над 40% от хората на възраст между 18 г. и 24 г., основната причина за това е вкусът им, а за една трета – ползите за здравето.
Замърсяването с пестициди е потенциално опасно за медоносните пчели и природата заради генотоксичен ефект, пише проф. д.б.н. Евгения Нешова Иванова – биолог-изследовател и университетски преподавател в катедра „Биология на развитието” на Биологическия факултет при Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.
Шестото издание на изложението ще представи водещите компании за препарати за растителна защита, торове и консумативи, земеделска техника, оборудване и съоръжения. Тук ще бъдат и фирми в областта на агроконсултациите и финансирането за сектора, а входът, както винаги, е свободен за всички посетители!
Новата сграда на Центъра по растителна системна биология и битехнологии в Пловдив, изграден по проекта PlantaSYST. През 2017 г. това е единственият научен проект от България, одобрен за европейско финансиране с цел създаване на върхови научни постижения в тази област.
Средствата се отпускат за осигуряване на подкрепа на земеделските стопани по национални мерки и за компенсации на повишените цени на енергоносители, фуражи, препарати за растителна защита, горива и торове.
Натали Вълчева, студент по Молекулярна биология в Софийския университет и член на отбора по синтетична биология iGEM Bulgaria към лаборатория "Биоинфотех" в "София тех парк", представи бактериална система, която произвежда ензими, разграждащи антибиотици в околната среда.
Използването на имена като "стек" или "ребърца" за произведени в страната храни на растителна основа не е допустимо. Целта е да бъде избегнато подвеждането на потребителите по отношение на алтернативите на месото.