АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
Украйна загуби половината си капацитет за производство на електроенергия поради руските атаки. Допълнителното производство от реактора ще позволи на всички потребители да имат електричество до 18:00 ч. местно време.
Както е известно, в Чехия работят шест ядрени реактора – четири в АЕЦ „Дуковани“ и два – в АЕЦ „Темелин“. Те осигуряват около 1/3 от общото производство на електроенергия в страната.
В случай на одобрение на референдума четири държави ще участват в надпреварата за изграждането на реактора - френската държавна енергийна компания Е Де Еф (EDF), но също и фирми от Китай, Русия и Южна Корея.
Очаква се проектът "Терапауър" да струва до 4 млрд.долара, като половината от тях ще бъдат отпуснати от МЕ на САЩ. Тази цифра включва първите по рода си разходи за проектиране и лицензиране на реактора, така че бъдещите централи ще струват значително по-малко.
иСъщевременно Анкара планира да се сдобие с поне още две атомни централи с по 4 реактора, за които вече са определени площадки в северозападната част на Турция. Преговори и консултации по тези проекти се водят с Русия, Китай и Южна Корея.
Чепецкият механичен завод (ЧМЗ, предприятие на горивното подразделение на „Росатом“) започна производството на уникални титанови тръби за най-мощния ледоразбивач в света - „Русия“. Той е оборудван с два реактора РИТМ-400 от по 315 мегавата, ще може да преодолява лед с дебелина 4 метра и да прокарва канал с ширина около 50 метра.
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" бе спрян за планов годишен ремонт и презареждане с американско ядрено гориво. В рамките на всяко презареждане по време на ежегодните планови ремонти се подменя по една четвърт от касетите в реактора, като по този начин процесът на поетапен преход към новото ядрено гориво ще продължи 4 години.
Преходът от руското ядрено гориво към американското на "Уестингхаус" ще започне през май месец със зареждане на 43 касети в активната зона на реактора на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" и ще продължи 4 години.