АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Стана ясно, че държавната агенция USTDA ще финансира предпроектните проучвания в България за напреднали технологии за малки модулни реактори и за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
Рим обмисля две опции за строителството на нови реактори - американската Westinghouse или френската EDF. Развитието на ядрената енергетика в Италия беше спряно с референдум през 1987 г. , потвърдено и с ново допитване през 2011 г. Въпреки това обаче страната е запазила своята експертиза, смятат в ядрените среди.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
В пет страни от ЕС - България, Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, функционират общо 19 руски реактора тип водно-водни енергийни реактори (ВВЕР), разработени в СССР. Те обаче са принудени от САЩ за правят доставки на ядрено гориво, особено такива от американската компания "Уестингхаус електрик"(Westinghouse Electric).
„Изпълняваме едновременно няколко мащабни проекта - основният е изграждане на пилотен и демонстрационен енергиен комплекс в Северск, Томска област, като част от проекта „Пробив“. Тази година влезе в експлоатация първият му компонент - модулът за производство на гориво. "
Длъжностни лица заявиха, че Виетнам от години обмисля възобновяване на плановете си за развитие на ядрената енергия и е обсъдила възможна подкрепа от Русия, Южна Корея, Канада и други страни за изграждането на малки модулни реактори.
Чешката държавна енергийна компания ЧЕЗ ще направи избора си между американския гигант "Уестингхаус" (Westinghouse), американско-японската фирма "Джи И Хитачи" (GE Hitachi) и британската "Ролс-Ройс" (Rolls-Royce), каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж.
Белгийската енергийна компания „Анжи Електрабел“ след 2025 г. повече няма да използва уран от Русия, за да зарежда атомните си реактори "Доел 4" и "Тианж 3", съобщи вестник „Тийд“.
Проектът за АЕЦ с малка мощност по руски дизайн в Република Саха се осъществява на базата на най-новата реакторна инсталация РИТМ-200Н, основана на дългогодишната експлоатация на малки реактори в руския флот от атомни ледоразбивачи.