EUR 1.9558
USD 1.8677
CHF 2.0601
GBP 2.3170
CNY 2.5772
you tube
mobile version

Реалните доходи в Русия растат

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Реалните доходи в Русия растат

mail11:55 | 29.12.2024прегледи 2273 коментарикоментари 0


Олег Хохлов, Дойче Веле

Номиналните доходи на руснаците са нараснали със 17 процента през първите девет месеца на 2024 година в сравнение със същия период на 2023-та, сочат официалните статистически данни. Те растат даже и реално – с 8,6 на сто.

От началото на войната срещу Украйна ръстът на реалните доходи в Русия вероятно ще надхвърли 18 процента – подобни икономически темпове Русия не помни от началото на века. Руските власти, начело с Путин, представят актуалния ръст на доходите като голямо свое постижение. Но каква е причината за тази динамика и дали това наистина може да бъде наречено постижение?

Доходите на руснаците: заплатите растат, пенсиите падат

Основната причина за ръста на доходите е равнището на заплатите. От януари до септември средната работна заплата е нараснала с 9% в сравнение с предходната година, а номиналната – с 18 на сто. Допитване сочи, че практически всички фирми са увеличили заплатите на служителите си – една пета са ги увеличили с над 20%, а 43 процента от предприятията – с 10-20 на сто. Очакванията са годишната инфлация в Русия да достигне 9,6 – 9,8 процента.

Пенсиите обаче не само не са нараснали, а дори са спаднали – с 0,7 процента. Другите социални плащания се увеличават – покрай щедрите бонуси, които получават наетите войници, както и покрай обезщетенията, давани на семействата на военните и на загиналите на фронта.

Освен това доходите наскоро се увеличиха и поради високите лихви по банковите депозити. Въпреки това делът на тези доходи в общия обем не е голям - едва 8%. Делът на социалните плащания е 18%, а на заплатите - 59%.

Освен това напоследък се увеличават доходите от влогове – благодарение на високите лихви за банковите депозити. Но частта на тези доходи в общия обем не е голяма – осем процента. Делът на социалните плащания е 18 на сто, на заплатите – 59 процента.

Войната създаде дефицит на кадри в Русия

В края на 2024 година безработицата в Русия е рекордно ниска – 2,3 процента, а в една трета от регионите тя е дори под 2%. Ръстът на заплатите е пряко свързан с този феномен: дефицитът на кадри кара работодателите да увеличават заплатите.

Но това не е показател за здрава икономика. Работната ръка започна да не достига не поради това, че се създават нови работни места, а защото войната опразни пазара на труда, лишавайки го от стотици хиляди работници. Изданието The Bell пише, че от началото на 2022-ра година от Русия са заминали и не са се върнали около 650 000 души. Още около 300 000 са били принудително мобилизирани, а над 400 000 са отишли да воюват доброволно, привлечени от високите заплати в договорите.

Още една причина за кадровия глад е съкращаването на притока на мигранти. Наред с общата нестабилност на живота в съвременна Русия, притокът на чуждестранни работници бе ограничен от кампанията срещу мигрантите, подета от властите след терористичното нападение в концертната зала „Крокус Сити Хол“, при което загинаха най-малко 140 души, а отговорността бе поета от поделение на т.нар. „Ислямска държава“. Един от последните примери е законът, забраняващ да се приемат в училище деца на мигранти, които не знаят руски.

Важна роля за появилия се дефицит на кадри играе и военно-промишленият комплекс. За да се увеличи производството на оръжие, отбранителните предприятия започнаха да привличат работници от други сектори на икономиката, предлагайки им по-високи заплати. На потърпевшите предприятия също им се наложи да увеличат заплатите, за да задържат служителите си.

Безработицата ще остане ниска, но ръстът на заплатите ще се забави

Привличането на мигранти всъщност е единственият резерв на руския пазар на труда, казва заместник-директорът на Центъра за трудови изследвания Ростислав Капелюшников. Той е убеден, че заетостта на младите хора не бива да се увеличава повече, за да имат те възможност да се концентрират върху учението. Заетостта на жените с деца и бездруго е висока, а заетостта на по-възрастните вече се е увеличила след повишаването на пенсионната възраст.

Тъй като руските власти очевидно не възнамеряват да привличат повече мигранти, дефицитът на кадри ще се запази. Но заплатите ще растат по-бавно, защото руската икономика е започнала да се забавя, обяснява финансовата анализаторка Олга Беленкая.

От официалните статистически данни става ясно, че за деветте месеца на тази година доходността на руския бизнес се е съкратила с 18 процента, което означава, че компаниите разполагат с по-малко свободни пари. А през следващата година ще се повиши и данъкът върху печалбата – с 20 до 25%. Същевременно скъпите заеми се превръщат във все по-голям проблем за финансовото положение на предприятията.

Прогнозата на руското правителство е, че през 2025 година ръстът на заплатите ще е 7%, а през 2026 - не по-малко от шест на сто. Независимите експерти са по-скептични – според професор Наталия Зубаревич от Московския държавен университет, заплатите ще могат да се повишават повече от инфлацията само в отбранителните предприятия и в най-големите компании. „В търговията заплатите вече са стигнали тавана, така е и в строителството.“

Заплатите растат след десетилетия на стагнация

Благодарение на ръста в заплатите работещите руснаци ще имат повече пари – но само в сравнение с последните години преди войната. През 2014 година, в резултат от рязката девалвация на рублата, доходите на руснаците се сринаха и оттогава стагнират. Основна причина за това стана спадът в световните цени на петрола. Определена роля изиграха и санкциите, въведени срещу Русия в отговор на анексията на Крим.

В периода до 2020 година доходите в Русия общо-взето не се променяха, оставайки със 7-8 процента по-ниски, отколкото през 2013 година. През настоящата 2024-та нивото от далечната 2013 година ще бъде превишено с около 12 процента.

Ако доходите на руснаците се преизчислят от рубли в долари, картината ще се окаже още по-малко розова. Разликата с 2013 година ще бъде само няколко процента. Както тогава, така и сега средната номинална заплата на руските работници е съвсем малко над 800 долара.

***


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg