АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Съдът е с вградена преса със 100% захранване от слънчева енергия и е с капацитет колкото 5 стандартни 240-литрови контейнера. Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна.
Тя бе реализирана с финансовата подкрепа на ОП "Региони в растеж 2014-2020", съфинансирана от ЕС, чрез Европейски фонд за регионално развитие. Общата стойност на проекта е 9 274 578,02 лв. Част от сумата е собствено финансиране, осигурено от община Пловдив. То е в размер на 1 259 421,00 лв.
От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.
Изграждане на централа за съхранение на електроенергия и центъра за разделно събиране на отпадъци са сред точките в дневния ред.
Испанският сектор на маслинопроизводството е и естествен съюзник на компании като "Репсол" (Repsol) и "Сепса" (Cepsa), които инвестират в капацитет за преобразуване на органични отпадъци в биогорива. Испания е най-големият производител на зехтин в света, като през последните години произвежда около половината от глобалните добиви. Около 80 на сто от този добив идва от Андалусия.
Най-голямото количество отпадъци са събрани на територията на РИОСВ София - 1015 тона, следвано от РИОСВ Пловдив – 496 тона, а най-малко отпадъци са събрани на територията на РИОСВ Велико Търново – 34 тона.
Според инвеститора трансформирането на летище София ще го превърне в първото 5-звездно регионално летище в Европа. Инвестицията се оценява на 500 млн.лв., но ще бъде готово през 2031 година.
В края на следващата или в началото на 2026 г. силно радиоактивно изразходвано ядрено гориво ще започне да се затваря във водоустойчиви контейнери и да се складира на 400 м под земята в скалите на Югозападна Финландия.
Стойността на проекта, който вече е финализиран, е 5 059 800 евро. 85 процента от тях бяха отпуснати от Европейския фонд за регионално развитие, останалите 15 на сто се съфинансираха от бюджетите на Румъния и България.