АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По този начин, за втора поредна година, е постигнато предсрочно изпълнение на задължението за запълване на 90 процента от обема на хранилищата в страните от Европейския съюз не по-късно от 1 ноември на всяка година, заложено в европейския Регламент 2017/1938 относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ.
Новият регламент изисква: Намалено потребление на енергия, Удължен експлоатационен срок,Лесно поправяне,Опростено разглобяване за повторна употреба, По-малко опасни вещества, По-добра възможност за рециклиране,Увеличено съдържание на рециклирани материали,По-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл.
Новият регламент решава въпроса с липсата на законодателство в част от страните членки и наличието на различаващи се законодателни нормативи за закрила на географските означения (ГО) за занаятчийски и индустриални продукти при останалите.
В сила влезе новият Регламент за киберсигурността за определяне на мерки за високо общо ниво на киберсигурност в институциите, органите, службите и агенциите на Съюза.
Предлаганите промени и изменения произтичат от необходимостта от адаптиране на действащите български норми в полето на предоставяните "схеми за помощ" и на финансовите насърчителни мерки към търговски субекта спрямо Регламент (ЕС) 2023/1315 на ЕК за изменение на Регламент (ЕС) № 651/2014.
За българското розово масло ще бъде направено изключение и то няма да попада в обхвата на европейския Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), нови правила на ЕС предвиждат занапред етеричните масла да бъдат определяни и обозначавани като опасни за здравето.
Регламент ще определи изисквания за веществата в опаковките (напр. ограничения за наличието на олово, кадмий, живак и шествалентен хром). Освен това всички опаковки трябва да могат да се рециклират.
Млякото трябва да е изцяло с български произход, да отговаря на всички изисквания на Министерството на земеделието и храните и на Регламент №853/2004 на Европейския парламент.
От 1 октомври се въведе Електронна система за трансграничния превоз на отпадъци, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Системата е по регламент на Европейския парламент (ЕП) и на Съвета на Европейския съюз (ЕС) от 14 юни 2006 г. относно превозите на отпадъци.
Вече са инсталирали голям брой сензори, а също така е налице регламент за отчитане. Бизнесът не може да допуска шум над 60 децибела. Според кмета на града системата за отчитане на нивото на шума е единствената в света и към нея е проявил интерес американски сенатор.