EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Резервни части в продължение на 10 години

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Резервни части в продължение на 10 години

mail09:45 | 10.10.2019прегледи 720 коментарикоментари 0


Производителите на уреди вече ще са задължени да доставят резервни части в продължение на 10 години. Това предвиждат нови мерки на Европейската комисия, които ще влязат в сила от 2021 г.

Правилата се отнасят за хладилници, перални, съдомиялни, телевизори и други електронни дисплеи, светлинни източници, външни доставчици на енергия, електродвигатели, уреди за заваряване, трансформатори на енергия, както и хладилници за магазини.

Целта е да се удължи животът на уредите и да се насърчи тяхното ремонтиране. Мерките идват след жалби от потребители в Европа и Северна Америка за това, че техниката им се разваля веднага след като изтече гаранционният ѝ срок.

По тази причина производителите ще са длъжни да осигуряват резервни части например в продължение на минимум 7 години за хладилниците, 10 години за перални, сушилни и съдомиялни. Доставката им трябва да е в рамките на 15 работни дни.

Според ЕК пакетът от мерки ще спести 167 теравата енергия до 2030 г., което се равнява на годишното потребление на Дания. Това ще доведе и до намаление на въглеродния двуокис с 46 млн. тона, а европейските домакинства ще спестят средно по 150 евро на година. Уредите, работещи с вода, също ще бъдат по-ефективни - пералните ще спестят 711 млн. кубически метра вода, а съдомиялните - 16 млн. до 2030 г.

За първи път комисията въвежда изисквания за ремонт и рециклируемост на уредите, за да допринесе за целите на кръговата икономика. Подобрява се продължителността на живота, повторната им употреба и обработката на отпадъците им.

Тези правила са допълнение към вече приетите през март нови “енергийни етикети”. Такива ще трябва да се поставят върху техниката от март 2021 г. Върху тях ще има QR код, който да се сканира с мобилен телефон. Така потребителят ще може да получи допълнителна нетърговска информация за продукта като например разхода му на енергия, количество използвана вода, капацитет за съхранение, вдигане на шум и други, за да може да вземе по-информиран избор.

Информацията ще е събрана в база данни, която се попълва от всички производители и вносители на техника.

Етикетите се връщат към скалата за енергийна ефективност от A до G, за да се улеснят потребителите, като вече няма да има подкласове като А+.

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2044