АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Рейтинг на българските университети
09:00 | 14.06.2011 4783 коментари 1
Медицинският университет - София е най-престижният ни университет. Той е на върха в тазгодишния рейтинг на Института за национална политика. Класацията показва кои са на първите 15 места от над 50-те ни държавни и частни вузове. На практика те се заемат от 17 висши училища, защото третата и шестата позиция се заемат от по два университета. Класацията на университетите и висшuте училища в България е осъществена от екип на Института по национална политика (ИНП), на базата на проучване и проведени анкети в България и чужбина в периода юни 2008 - юни 2009 г.
РЕЙТИНГ1. Медицински университет - София
2. Софийски университет “Cв. Климент Охридски”
3. Специализирано висше училище по библиотекознание и информационни технологии (СВУБИТ) / Технически университет - София
4. Великотърновски университет “Св. Кирил и Св. Методий”
5. Университет за национално и световно стопанство - София
6. Нов Български Университет / Варненски свободен университет
7. Стопанска академия “Д. А. Ценов” - Свищов
8. Химико-технологичен и Металургичен университет - София
9. Лесотехнически университет - София
10. Университет по хранителни технологии - Пловдив
11. Шуменски университет “Св. Константин Преславски”
12. Национална спорта академия “Васил Левски"
13. Национална Художествена Академия
14. Национална академия за театрално и филмово изкуство “Кръстьо Сарафов”
15. Русенски университет "Ангел Кънчев" В своето проучване и анализ на анкетираните лица, ИНП се е базирало на следните критерии за оценка на качеството на предлаганото висше образование от обхванатите за проучване легитимни (акредитирани) висши училища:
Обективни количествени и качествени критерии: брой на кандндат-студентите за едно място; приравнен среден брой ва хабилитирани преподаватели (професори, доценти, доктори и доктори на науките); брой на завършили студенти, продължаващи повишаване на научно-образователната си степен; брой на чуждестранните студенти; приложимост на получените знания в края на обучението (квалификационна рамка); материална база; условия за обучение и наука; научна дейност; научни национални и международни прояви; модерност и приложимост на специалностите и дисциплините; студентско научно творчество.
Обществен престиж и имидж.
Национална и международна разпознаваемост.
При проведените анкети са обхванати равен брой:
Преподаватели във висшите училища.
Студенти.
Абсолвенти.
Научни работници (БАН, Научни институти).
Работодатели.
Работещи в държавната и общинска администрация.
При проучването, екипът на ИНП се е съобразил със:
Отправните точки за разработваната от МОН програма за "Рейтинг на висшите учебни заведенuя".
Общите принципи на образователните системи в Европа.
Европейската система за трансфер на кредити.
Европейската програма за академична мобилност.
Декларацията за европейско пространство на висшето образование ("Процеса Болоня"). Рейтингът на университетите и висшите училиша е резултат от класация, базираща се на точковата система за оценка. При получени разлики до три точки между две и повече висши учебни заведения, те са класирани равностойно. Рейтинговото проучване обхваща всички акредитирани висши училища, като ИНП публикува отчетените първи петнадесет места. Изследването е самостоятелно и необвързано с политически течения, подчертават от ИНП. При проучването екипът се е съобразил с отправните точки от разработваната от Министерство на образованието програма за рейтинг на висшите учебни заведения и общите принципи на образователните системи в Европа, се казва в съобщение от института.
Tweet |
|
Коментари
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg
От днес започвам да изработвам нова класация и така ще я направя, че ум ще ви зайде! Да видите вие! Тъпи копелета от СУ и разни там идиоти!