АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Към края на юли отчитаме нови рекорди в кредитирането: жилищният кредит за пореден месец ускорява растежа си и достига 25,1% на годишна база. Само за месеца новоотпуснатите ипотечни кредити надхвърлят 696 млн. лева, без да отчитаме предоговорените и рефинансираните стари кредити.
С исторически рекорди от 1, 914 договора за общо 533.1 млн. лв. [0.3% от БВП] отбелязваме 2023 по отношение на брой подписани договори и изразходвани суми за ИТ хардуер, софтуер и услуги по Закона за Обществените Поръчки (ЗОП) в България.
Предишният рекорд за най-малка катедрала в света, който беше включен в Световните рекорди на Гинес от 1984 г., се държеше от църква в Хайлендвил, САЩ, но храмът затвори врати на 1 ноември 2010 г.
През 2022 г. столицата е генерирала 41% от общия БВП на България – лек спад спрямо 43% година по-рано, като основна причина за това е изпреварващият ръст на регионите, доминирани от производство на електроенергия през годината на рязко поскъпване на енергоносителите в цяла Европа.
Балният сезон във Виена 2023/24 г. счупи всички рекорди. С около 560 000 посетители, които генерираха приходи от над 185 млн. евро, бяха надминати най-добрите показатели от предходната година.
2023-a е счупила всички рекорди с най-голямото производство от 475 000 тона и безпрецедентни годишна оперативна печалба и оборот от съответно 1,03 и 5,51 милиарда евро.
Данните за потреблението водят до няколко важни извода. На първо място, очевидно е водещото място на дизела в българското потребление, като през повечето месеци то надхвърля два пъти общия обем продадени бензин и газ, като през целия период, за който НСИ предоставя данни то варира между 170 и 270 милиона литра месечно.
От общо произведените 31,2 тераватчаса (TWh) възобновяема енергия, 25 на сто идват от вятърните централи, следвани от ВЕЦ-овете (23 на сто), фотоволтаичната енергия (7 на сто) и биомасата (6 на сто), посочва Националната енергийна мрежа (REN) в прессъобщение.
САЩ, Австралия, Великобритания и Норвегия повишиха лихвените проценти миналата седмица, давайки пореден знак, че централните банки остават в режим на затягане на паричната политика, за да овладеят горещата инфлация достигнала десетилетни рекорди в различните краища на света.
Цените на едро на електричеството за 2023 г. в Германия и Франция достигнаха нови рекорди от съответно 850 евро и над 1000 евро за мегаватчас, предаде Франс прес. Преди година тези цени в двете страни бяха около 85 евро за мегаватчас.