АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Рекорди за ВЕИ в Португалия и Германия
Производството на енергия от възобновяеми енергийни източници в Португалия през 2023 г. достига рекордни стойности и осигурява 61 на сто от електроенергията, потребена в страната, сочат данни на Националната енергийна мрежа (REN), цитирани от Франс прес.
От общо произведените 31,2 тераватчаса (TWh) възобновяема енергия, 25 на сто идват от вятърните централи, следвани от ВЕЦ-овете (23 на сто), фотоволтаичната енергия (7 на сто) и биомасата (6 на сто), посочва компанията в прессъобщение.
Най-голямо е увеличението на производството на енергия от водноелектрически централи - 70 на сто, след сериозния спад през 2022 г. заради сушата, следвано от фотоволтаичното производство (+43 на сто), което расте благодарение на постепенното увеличаване на инсталирания капацитет.
Общото потребление на електроенергия в Португалия достига най-високото си ниво от 2018 г. насам, като производството на невъзобновяема енергия представлява само 19 на сто от това потребление, тъй като през 2023 г. страната е внасяла 20 на сто от необходимото й електричество, посочва АФП.
През годината вносът на природният газ, идващ по море основно от Нигерия (42 на сто) и САЩ (40 на сто), спада с 21 на сто до най-ниското си ниво от 2014 г.
Инсталираният капацитет за производство на слънчева и вятърна енергия в Германия е достигнал рекордно високи равнища през 2023 г., въпреки че само фотоволтаичните инсталации са достигнали целевите нива, поставени от германското правителство. Това съобщи Ройтерс, цитирайки най-новите данни на Германската асоциация на соларната индустрия (BSW).
Асоциацията очаква с намаляването на бюрократичните пречки през 2024 г. растежът на сектора да продължи.
Германия си е поставила за цел до 2030 г. да покрива 80 процента от нуждите си от електроенергия от възобновяеми източници. За сравнение през 2023 г. 52 процента от електроенергията в страната е била генерирана от слънчева и вятърна енергия.
Повече от 1 милион нови фотоволтаични инсталации, генериращи 14 гигавата енергия, бяха инсталирани в Германия през миналата година, разкриват данните. Това представлява ръст с 85 процента на годишна база. Увеличението се дължи предимно на бума в търсене на слънчеви инсталации за жилищни сгради.
Около половината от общата инсталирана мощност, или слънчеви инсталации с капацитет от 7 гигавата са били инсталирани на жилищни сгради, което е нарастване със 135 процента спрямо година по-рано. Около 31 процента от зелената енергия, или 4,3 гигавата, са били генерирани от соларни паркове, което е с 40 процента над числата, отчетени през 2022 г., добавят от Германската асоциация на соларната индустрия.
Асоциацията очаква търсенето да нарасне още през настоящата година, позовавайки се на проучване, което показва, че повече от 1,5 милиона собственици на жилища в Германия планират да инсталират слънчева система на покрива си.
"Очакваме устойчив бум на слънчевата енергия през 2024 г.", посочва в изявление ръководителят на германската асоциация Карстен Кьорниг, който аргументира мнението си с очакваното намаляване на бюрокрацията, като например улесняване на достъпа до подходящи терени за слънчеви паркове.
Във вятърния сектор възложените търгове също достигнаха рекордно високи нива миналата година, с инсталирани около 6,4 гигавата. Това обаче е под целта на правителството за годишен инсталиран капацитет на сушата от 10 гигавата, обяви миналата седмица Германската асоциация за вятърна енергия Бе Ве Е (BWE).
Все още липсват разпоредби за намаляване на бюрокрацията в сектора, а новите законопроекти, одобрени миналата година, все още не са влезли в сила, допълват оттам.
Tweet |
|