АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Републиканците: Очаквайте силен долар!
Разочарованите американски избиратели отнеха властта на демократите в камарата на представителите и засилиха позициите на републиканците в Сената, нанасяйки тежък удар на американския президент Барак Обама, коментира агенция Reuters.
Две години след като Обама завладя Белия дом, общественото недоволство заради тежкото състояние на икономиката и разочарованието от лидерството на Обама подхраниха победата на републиканците.
Според предварителните резултати републиканците ще спечелят най-малко 50 места при представителите, повече от необходимите им 39 за мнозинство.
Това е най-драстичното обръщане на баланса на силите, откакто републиканците завоюваха 54 места при представителите през 1994 г., когато в Белия дом беше демократът Бил Клинтън.
„Нашето ново мнозинство ще има готовност да прави нещата различно”, коментира бъдещият лидер на републиканците Брьонер, „започваме със съкращаване на разходите, вместо да ги увеличаваме, намаляване на администрацията, вместо да я увеличаваме, и промяна на начина, по който работи Конгреса”.
Категоричната победа на републиканците на междинни избори може да се приеме като много силен сигнал за щатския долар, коментира анализаторът Лари Кудлоу за CNBC.
Републиканците обявиха, че ще работят за затягане на фискалната политика и ограничаване на разходите. Въпреки тези ангажименти в средносрочен план ще има натиск върху долара, като това се дължи основно на очакваната днес нова операция на Федералния резерв по вливане на ликвидност във финансовата система, коментира Кудлоу. Но новото мнозинство в Камарата на представителите ще се нуждае от силен долар, тъй като обезценяването му ще плаши инвеститорите и вложенията им в страната ще спаднат значително при хронично ниски стойности на долара.
Инфлационният натиск, който може да бъде породен от ниски нива на долара, би имал потенциала да заличи всички ефекти от политиките на по-ниски данъци и отстъпки за потребителите и бизнеса.
Според анализатори победата на републиканците вероятно ще доведе до доста труден процес на вземане на решения от законодателните органи. Причината за това е, че партията се противопоставя на повечето идеи на президента демократ Барак Обама за борба с икономическата криза.
"Повечето инвеститори са на мнение, че ако Вашингтон изпадне в задънена улица, това ще се отрази благотворно на пазарите", отбелязва Джина Мартин Адамс, стратегически анализатор в банка Wells Fargo, цитирана от Франс прес.
Макар че ще бъде трудно на републиканците да отменят законите за здравните застраховки или реформата на Уолстрийт, те могат да издигнат пречки пред тяхното приложение.
Освен това яростната съпротива на републиканците срещу таксите върху парниковите емисии може да се окаже добра новина за енергийната промишленост, тъй като новото мнозинство в Камарата на представителите е склонно да попречи на приемането
на план за климата, въвеждащ права за замърсяване по европейски модел.
Но докато икономиката още се съвзема, след като бе поразена от най-тежката криза от 30-те години, предприятията все още се нуждаят от помощта на държавата, за да се възстановят напълно, припомнят някои експерти.
"Администрацията трябва да реши до края на годината каква съдба да отреди на данъчните облекчения, въведени от правителството на Джордж Буш", обяснява политологът Шон Уест от изследователската група Eurasia. Програмата за данъчни
облекчения на бившия президент на САЩ изтича през 2011 година."Ще трябва да се вземат доста решения догодина по цял куп проблеми, а блокирането им най-вероятно ще бъде най-лошият вариант", отбелязва Уест.
Демократите и републиканците не можаха да се разберат за прекратяването на данъчните облекчения за най-богатите. Според Барак Обама страна, разядена от дефицити, не може да си позволи да намалява данъците на милионерите. Политическите му противници обаче са на мнение, че ограничаването на тези облекчения може да окаже натиск върху икономическото възстановяване.
"Пазарите могат да предпочетат нов план за стимулиране на икономиката, но едва ли такъв може да бъде приет, ако има политически блокаж", прогнозира политологът.
"Икономиката е прекалено уязвима, за да устои на блокаж" от страна на Конгреса, допълва Райън Суит от Moody's Analytics.
Според него икономиката може да пострада от неспособността на американските конгресмени да намалят държавния дълг. "Увеличение на данъците и по-малко съкращения на разходите ще бъдат необходими след време - но не през 2011 година, тогава възстановяването на икономиката ще бъде още прекалено слабо, за да издържи на затягане на коланите", посочва анализаторът.
Компаниите обаче са оптимистично настроени по някои точки, като финализирането на споразумение за свободна търговия с Южна Корея, Колумбия и Панама, реформа в образованието и бърз компромис по въпроса за данъците.
Има и един важен показател, който дава основания да се смята, че други фактори могат да окажат влияние: "в исторически план годината след междинни избори в САЩ е добра за пазарите", припомнят анализатори от Fidelity Investment.
Вчера американците гласуваха за всички 435 места в Камарата на представителите, за 37 от общо 100 сенаторски места и за губернатори на 37 от общо 50-те щата на страната. След изборите републиканците ще разполагат с 228 места в Камарата на представителите и с 46 сенатора.
Tweet |
|