АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Това е петото Споразумение за финансиране за програмен период 2021-2027, което ФнФ подписва и с него публичният ресурс, който Фондът управлява, става близо 2 млрд. лв.
Финансовият ресурс ще осигури подкрепа по 19 различни процедури по интервенции за подпомагане на широк спектър от дейности в селските райони, съфинансирани чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Това стана известно по време на петото заседание на Комитета по наблюдение на СПРЗСР 2023-2027.
Заместник-министър Василева, която е ръководител на управляващия орган на Стратегическия план, посочи, че са разработени осем интервенции за горския сектор. Тя допълни, че три от интервенциите са компенсаторни, а останалите пет са инвестиционни.
Сумата е нараснала с около 284 млн. лева за последните 12 месеца. За сравнение, към края на месец септември 2023 година паричният ресурс на Сребърния фонд е достигал 3,945 млрд. лева.
Финансовият ресурс е предвиден за обезпечаване на изпълнението на вече сключени договори, част от инвестиционната програма на дружеството.
УС на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди общ финансов ресурс в размер до 49 357 848 лв. по интервенциите за Преходна национална помощ за говеда и/или биволи, необвързана с производството (ПНДЖ1) и за Преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за Кампания 2023, насочени в подкрепа на животновъдите.
Като най-големия ресурс на Симитли кметът определи човешкия - модерното и напредничаво мислене на хората. „Когато хората искат още, аз се радвам, защото това говори, че са прогресивни.
С решение на министъра на енергетиката средствата се отпускат като целеви заем за осигуряване на необходимия финансов ресурс, свързан с изплащане на заплати на служителите, социално осигуряване, плащания към бюджета и други за месеците август и септември.
Осигуреният финансов ресурс е за обезпечаването на предстоящи плащания до края на юни по сключени договори за изпълнение на Инвестиционната програма за национални проекти, както и за потенциални плащания до края на месеца по приключили вече обществени поръчки, по които предстои сключването на договор и плащане.
Финансовият ресурс в рамките на 13 млн.лв. е разпределен както следва: за картофи – 7 000 000 лв.-за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) – 5 000 000 лв. за култивирани гъби – 1 000 000 лв.