АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Доклад анализира представянето на глобалната конкурентоспособност на Европа въз основа на ключови показатели като публични финанси, бизнес среда и пазар на труда.


Общата стойност на часста за Румъния от плана е 28 млрд. евро. Тя може да ги загуби, тъй като е изпълнила само 13 % от инвестициите и реформите, с които се е ангажирала. Страната разполага само с година и половина за изпълнение на останалите цели, за да изтегли 19 млрд. евро, които са на нейно разположение.


Общо по плана са предвидени 9 плащания в рамките на механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС. Парламентът и правителството разполагат с половин година, за да преценят кои от реформите в плана са изпълними, с оглед на това страната да получи част от парите по второто плащане, обясни Дончев относно втория транш.


Това е четвъртият транш от плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (RRF) на стойност от 998,6 млн. евро, както за всички страни членки на ЕС, плащанията за Гърция в рамките на Плана се основават на резултатите и зависят от реализирането на инвестициите и реформите, залегнали в националния план.


Рамката за стимулиране на големи инвестиции ще предостави данъчни облекчения на компании, които искат да инвестират над 200 милиона щатски долара в Аржентина. Те ще бъдат освободени от национални и местни данъци и ще имат право да внасят стоки, без да плащат такси.


Планът за възстановяване и устойчивост на България се финансира с 5,69 млрд. евро безвъзмездни средства. Плащанията се извършват според резултатите и зависят от изпълнението на инвестициите и реформите от страна на България, посочени в нейния план, допълва ЕК.


Това са: Присъединяване на България към Шенгенското пространство до края на 2023 г. Присъединяване към еврозоната от 1 януари 2025 г. Овладяване на инфлацията. Изпълнение на реформите и проектите от НПВУ.Подобряване на ефективността и прозрачността на управлението на общинските проекти.


BusinessEurope представи Барометър на реформите. Основните констатации са, че инвестиционната среда в ЕС е по-малко привлекателна отколкото преди три години; цените на енергията са големи, а това е основният двигател на влошаващата се конкурентоспособност.


Политическата криза през последните две години поставят цялостната реализация на реформите в НПВУ под сериозен риск. Още по-сериозни се оказват фискалните ефекти, които забавянето може да има, върху ключови бюджетни показатели.


Инструментът за техническа подкрепа (ИТП) е инструмент, чрез който Комисията предоставя техническа подкрепа за реформите в държавите — членки на ЕС, въз основа на подадените от националните органи искания.