EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Решението от 1997 г. за Общинска банка нищожно

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Решението от 1997 г. за Общинска банка нищожно

mail09:20 | 18.11.2011прегледи 651 коментарикоментари 0


Анкетна комисия от общински съветници да провери дали двамата представители на столична община са имали мандат да я представляват през ноември 1997 г., когато е променен уставът на Общинска банка. Предложение за това направи общинският съветник от ДСБ Атанас Атанасов. След тези промени на практика общината въпреки 67%, които притежава в банката не може да взема решения за управлението й, защото уставът е променен така, че е необходимо мнозинство не от 2/3 от гласовете, а от 3/4 . Представители на общината в събранието на банката, което прави тази промяна, са кметът Стефан Софиянски и председателят на СОС Антоан Николов. Атанас Атанасов отбеляза, че рядко в търговската практика се случва да има такава промяна. Той "по външни признаци " забелязва, че най – вероятно решението от 1997 г. е нищожно. Атанасов каза, че ако и анкетната комисия стигне до извода, че двамата не са имали мандат да представляват общината, то трябва да се провери дали Софиянски и Николов не са действали престъпно и дали няма данни за длъжностно престъпление. Освен това, при такъв извод, според Атанасов, общината има право да заведе иск в съда и да реши кардинално въпроса със собствеността на банката. Днес или утре пък, според тъмносиния общински съветник, кметът на София Йорданка Фандъкова трябва да поиска от БНБ да предприеме и нови надзорни мерки. Те според закона, който Атанасов цитира, са две. Едната е в нея да влязат двама или повече квестори, а другата да се постави банката под специален надзор. Мерките, според него, могат да бъдат поискани на базата на заповедта на БНБ, с която правото на глас на частните фирми, които държат блокираща квота по стария устав от 25%, беше отнето от БНБ за 6 месеца. Така, според Атанасов общината може да се подготви и да заведе иск за нищожност в съда на стария устав от 1997 г. "Столичният общински съвет малко бързо и малко рано се зарадва", каза Атанас Атанасов и не пропусна да спомене, че сините общинари са предупреждавали, че събитията могат да имат такъв развой.
БГНЕС припомня, че вчера Софийски градски съд спря временно връщането на Общинска банка на Столична община. Решението на магистратите е от 15 ноември. Мярката е в сила, докато не бъдат решени висящите дела в съда. Две компании на Христо Ковачки "Интеркомерс груп плюс" и "Търговска асоциация" са подали молба промените в Устава на банката и Надзорния съвет да не вписват в Търговския регистър. Мотивът е именно споровете за законността на общото събрание на банката от петък.
Отделно от тях във ВАС друго дружество на Ковачки "ОЗК Застраховане" е подало жалба срещу заповедта на БНБ, с което е лишено за шест месеца от право на глас в Общото събрание на акционерите на "Общинска банка" АД". Тричленен състава на ВАС обаче решава, че искането е недопустимо и без разглеждане. Решението на ВАС, за разлика от решенията на СГС обаче не е окончателно и може да се обжалва в 7 – дневен срок.
Няколко дни преди това на 11 ноември тази година, след 6 години, Столичната община си върна контрола върху Общинска банка. Това стана възможно, след като БНБ лиши от право на глас в общото събрание на банката 5 фирми - акционери, приближени до бизнесмена Христо Ковачки. Така общото събрание на банката промени устава на трезора и решенията вече могат да се вземат с нормално мнозинство, т. е. само с гласовете на общината. Сменени бяха и двама от членовете на Надзорния съвет на банката.
Столичната община е мажоритарен собственик на общинска банка с близо 70% дял. Малко над 25% от акциите се държат от приближени на бизнесмена Христо Ковачки фирми. Въпреки, че е миноритарен акционер, бизнесменът на практика контролираше банката и блокираше решенията на общината, тъй като според досегашния й устав решенията се вземаха с 3/4 от гласовете на акционерите. След като БНБ определи, че това противоречи на търговския закон и лиши тези фирми от право на глас, уставът беше променен.
Общината загуби контрола върху банката преди повече от 6 години по времето на кмета Стефан Софиянски. Последваха и редица скандали. Тогава 4 общински фирми зад гърба на общинския съвет прехвърлиха дяловете си на частни фирми. Заради съмненията, че прехвърлянето е незаконно, се стигна и до ареста на тогавашния шеф на Общинска банка Любомир Павлов. Той беше освободен от поста, но в крайна сметка делото срещу него беше прекратено, преди да стигне до съда. Миноритарният дял в банката впоследствие е продаден на фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, който пък беше осъден за укриване на данъци в особено големи размери.
В становището на БНБ се посочваше, че миноритарните акционери са влияели и отпускали кредити основно на свързани с тях фирми. Така Общинска банка е поела прекомерен риск и това повече не трябва да се допуска. До седмица се очаква и смяна на управителния съвет на банката. /БГНЕС


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6569