АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Решенията на парламента днес
12:52 | 22.10.2013 643 коментари 0
Парламентът провежда извънредно заседание. Ето какво решиха депутатите.
Данъци за физически лицаДанъчните облекчения за млади семейства се запазват, разширява се техният обхват, прие на първо четене парламентът. Със 108 гласа "за", 1 "против" и 47 въздържали се депутатите одобриха изменения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Предвижда се промените да влязат в сила от 1 януари 2014 г. С измененията се предоставя възможност данъчното облекчение за млади семейства да се ползва и от чуждестранни физически лица, установени за данъчни цели в държава-членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Предложението за разширяване обхвата на данъчното облекчение за млади семейства е свързано с открита процедура по нарушение на правото на Европейския съюз от Европейската комисия. Според ЕК данъчното облекчение за млади семейства създава преференциално данъчно третиране на доходите, придобити от местни за България физически лица, спрямо такива, които, въпреки че получават по-голяма част от доходите си в България, са установени за данъчни цели в друга държава - членка на ЕС, се посочва в мотивите към законопроекта. Корнелия Нинова /Коалиция за България/ посочи, че първоначално предложението на Министерството на финансите е било да отпадне въобще облекчението за млади семейства. Сега се предлага това облекчение да бъде въведено на равноправна основа и за млади семейства на европейски граждани. Нинова каза, че левицата ще направи предложение между първо и второ четене данък "Лихва" догодина да бъде намален от 10% на 8% и пропорционално да бъде намаляван, като до края на мандата бъде напълно премахнат. Гинче Караминова от ГЕРБ отбеляза, че ГЕРБ ще подкрепят законопроекта като цяло, но също имат предложения, които ще направят между първо и второ четене. Местни данъци и такси
Храмовете, молитвените домове и манастири да не плащат такса смет, предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, приети днес след гласуване и прегласуване от парламента на първо четене. При първото гласуване измененията бяха отхвърлени, а при второто - подкрепени от 102 депутати, с 59 гласа "против" и 42 "въздържал се".
Със законопроекта се предлага и освобождаване от данък върху недвижимите имоти и с данък при придобиване на имущества на храмове, молитвени домове и манастири, които се ползват за извършване на богослужение, както и на поземлените имоти, върху които са построени.
С измененията се предвижда данъчното облекчение за превозните средства да бъде в зависимост от екологичните стандарти по отношение на емисионните норми на парникови газове. За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW включително и съответстващи на екологични категории "Евро 3" и "Евро 4" данъкът ще се заплаща с 30 на сто намаление, а за съответстващите на "Евро 5" и "Евро 6" - с 50 на сто намаление. Предлага се отпадане на сега действащия текст, че за превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление. Причината е, че липсва възможност за доказване наличието на действащо катализаторно устройство за всеки отделен автомобил. Предвидено е от 2015 г. да отпадне възможността общините да събират такса битови отпадъци в размер, определен на база данъчната оценка на недвижимите имоти, тяхната балансова стойност или пазарната им цена. Корпоративно облагане
Разширяване на обхвата на общините, в които може да се преотстъпва корпоративен данък, предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети на първо четене от парламента. Предвид изтичането на действието на Насоките за регионална помощ за програмния период 2007-2013 г. и приетите от Европейската комисия нови Насоки за регионална помощ за програмния период 2014 - 2020 г., в законопроекта е предложено изменение на съществуващото данъчно облекчение за минимална и регионална държавна помощ. Предвижда се като община с висока безработица да се разглежда община, в която за предходната година преди текущата има безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период. Досегашният режим обхващаше общини, в които безработицата е над 35 на сто по-висока от средната за страната за предходната година. Едновременно с това се въвеждат нови условия за данъчно задълженото лице, което следва да поддържа през целия данъчен период не по-малко от 10 работни места, от които най-малко 50 на сто да са заети пряко в извършваната производствена дейност. Също така през целия данъчен период 30 на сто от персонала трябва да бъдат хора с постоянен адрес в общини от списъка с общини, в които за предходната година преди текущата има безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период. Данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за регионално развитие, ще влезе в сила само след постановяване на положително решение от Европейската комисия относно съответствието му с Насоките за националната регионална помощ за 2014 - 2020 г., се отбелязва в мотивите към законопроекта. С измененията се предлага и освобождаване на доходи на чуждестранни юридически лица, които са местни лица за данъчни цели на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, от лихви по облигации или други дългови ценни книжа, издадени от местно юридическо лице, които са допуснати до търговия на регулиран пазар. Предвидено е освобождаване при определени условия и на доходите от лихви по заем, предоставен от чуждестранно лице - емитент на облигации или на други дългови ценни книжа.
Източник: БТА
Tweet |
|
Още от рубриката
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg