АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В съобщение за пресата, което сдруженията публикуваха,те припомнят, че от 1 април 2022 г. ДДС върху маслото и прясното месо и рибата е намален на пет процента от съответно 25 процента и 13 процента, но ДДС върху млякото, увеличен през 2013 г. от нула на пет процента, остава същият.
С най-голяма заслуга за повишаването на индекса за храните са месата, рибата и яйцата. Потребителските цени на свинското са скочили с 12,7% спрямо септември 20202 г., на птичето месо – с 6,1%, на рибата и морските продукти – със 7,1%.
Най-богати на нитрати са зеленчуците и консервираните меса. Много по-малко е съдържанието им в млечните продукти и рибата. Някои растения имат способността да натрупват повече нитрати: маруля, пресен чесън, зелен лук, моркови, спанак, лапад, копър, червено цвекло, червени репички, тиквички, броколи и др.
Стабилна е цената на яйцата, трайно поевтиняване има на маслото с около 10 %, има раздвижване в цената на рибата на едро, с около 20 %. Стабилна остава цената на свинското месо – около 9 лв. на едро и по-ниска на дребно.
Повечето риби (81%) са уловени по неустойчив начин (т.е. уловът им води до намаляване на популацията). Въпреки въведените от ЕС квоти за улов преди над 30 г., две трети от рибата се лови във вече свръхексплоатирани зони. По отношение на метода на риболов, 74% от рибите се улавят чрез тралене - техника, която е неустойчива, тъй като улавя и нецелеви видове, а дънното тралене унищожава океанските растителност и местообитания.
Промоционалната кампания ще бъде разделена на две части - Национален рибен фестивал, който ще се проведе през октомври, и на Търговски рибен фестивал, който ще се състои от края на октомври и ще завърши на 5-6 декември, уточняват от министерството на земеделието.
Фестивалната зона ще събере на едно място кулинарни шатри, на някои от най-добрите бургаски морски заведения, а готвачите им ще приготвят пресни морски деликатеси директно пред посетителите.
ЕС вече е изконсумирал всичките си рибни ресурси за 2019 г. и до края на годината ще разчита единствено на внос на риба и морски продукти, за да задоволи потребителското търсене.
Според ЕК 41% от рибните запаси в Атлантическия океан са подложени на прекомерен улов. Тази цифра се увеличава до 88% в Средиземно море. Свръхуловът засяга и рибните запаси в развиващите се страни, които зависят в голяма степен от този ценен ресурс.
Рибата е на трапезата във всички цивилизации от хилядолетия. Но нейното консумиране има и тъмна страна. Ето какво показват данни на проучване.