АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Посетителите ще видят атрактивни лодки за риболов и рафтинг, както и иновативно оборудване за осигуряване на морска и речна навигация. Всеки, който желае, ще може да усети порива на вятъра и вълните в специален симулатор. Виртуалният тест в лодка си заслужава не само като преживяване, но и като оценка за собствените способности.
Вследствие на проверките са иззети 292 уреда за риболов на миди, а 12 057 км мрежа са извадени от различни водоеми. В морето е върната 880 кг риба, а 225 кг е дарена. Георгиев обясни, че годната за консумация риба отива основно за зоопаркове, а ако е годна за консумация от човека - за кухни в приюти или домове за стари хора.
674 411,09 лв. са преведени на бенефициер по Мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“. Инвестицията обхваща дейности по изграждане на нова производствена база и монтаж на хладилна инсталация. Подобренията ще доведат до откриването на нови 19 работни места.
С предложението на ЕК се насърчава устойчивото управление на рибните запаси в тези две морета и се изпълняват политическите ангажименти, поети в декларацията MedFish4Ever и Декларацията от София.
Средствата са по мярка 5.4 “Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” на бенефициент по Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР 2014-2020). Безвъзмездната финансова помощ се отпуска за модернизацията на съществуващо предприятие за стерилизирани рибни консерви.
Дванадесет собственици на риболовни кораби, двама производители на риба и предприятие за преработване на продукти от риболов и аквакултури са подкрепени в ковид кризата от Програмата за морско дело и рибарство.
Повечето риби (81%) са уловени по неустойчив начин (т.е. уловът им води до намаляване на популацията). Въпреки въведените от ЕС квоти за улов преди над 30 г., две трети от рибата се лови във вече свръхексплоатирани зони. По отношение на метода на риболов, 74% от рибите се улавят чрез тралене - техника, която е неустойчива, тъй като улавя и нецелеви видове, а дънното тралене унищожава океанските растителност и местообитания.
Основната част от улова е от цаца и рапан. Уловът от стопанския риболов в Дунав също се движат в относително стабилни граници, като за 2019 година тяхното количество възлиза на около 35 тона. Основният дял се пада на шарановите риби и европейски сом.
ЕК предлага да се увеличат възможностите за риболов на херинга в Рижкия залив и на сьомга в основния басейн, както и да се запазят сегашните равнища по отношение на херингата в Ботническия залив, цацата и писията. По отношение на останалите рибни запаси, обхванати от предложението, Комисията предлага намаление на възможностите за риболов.
През следващата година България и Румъния ще имат право да осъществяват риболов на калкан общо в размер на 150 тона (по 75 тона за всяка от тях), което е с 32% повече спрямо досегашното разрешено количество. До момента двете държави имаха разрешен улов по 57 тона.