АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Това решение идва поради "все по-често срещания феномен на краткосрочните наеми за цялата територия на страната, свързани с многобройните политически, културни и религиозни събития, които са планирани в Италия.
До края на месеца ще бъдат внесени измененията в Закона за енергетиката, които ще премахнат мораториума върху изграждането на атомни електроцентрали в Сърбия, съобщи Танюг. Сърбия няма собствени АЕЦ, но има забрана за изграждане, въведена през 1989 г. след аварията в Чернобил.
Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.
Подобна забрана беше в сила от 1 март до 31 август, но беше временно отменена от края на май до юли. За първи път ограниченията бяха въведени през септември 2023 г., когато се отнасяха и до дизеловото гориво.
"Аккую" е първата атомна електроцентрала, която се изгражда в Турция. Проектът се реализира в окръг Мерсин на основата на междуправителственото споразумение за сътрудничество, подписано между Русия и Турция на 12 май 2010 г.
Налага се постоянна забрана за влизане в страната на 13 японци, сред които директорът на "Тойота" Акио Тойода, главният изпълнителен директор на "Ракутен груп" (Rakuten Group) Хироши Микитани, както и председателят на Японската агенция за международно сътрудничество Акихико Танака.
Министерството на външните работа на Русия даде две основания за своето решение: това е ответна реакция на мерките от страна на ЕС, но действията на Москва са породени и от недостоверни информации за руските военни действия в Украйна. Ако ЕС премахне ограниченията за руските медии, Москва също може да обмисли свалянето на своята забрана.
Сред изводите в Последващата оценка за изпълнението на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г. е, че за периода 2010-2020 г. се наблюдава ограничен напредък в преодоляването на междурегионалните различия в страната.
От влизането в сила на забрана за петролни продукти на EU/G7 на 5 февруари 2023 г. до края на февруари 2024 г. Европейският съюз е внесъл 5,16 милиона тона петролни продукти на стойност 3,1 милиарда евро от три турски пристанища – Ceyhan, Marmara Ereğlisi и Mersin. По-голямата част от тези рафинирани продукти вероятно са с руски произход, тъй като 86% от вноса на пристанищата през същия период идва от Русия.