АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Общите разходи на Рияд са достигнали 339 млрд. риала през отчетното тримесечие, като страната продължава да влага много е програмата си "Визия 2030", която трябва да диверсифицира икономиката й, осигурявайки алтернативи на зависимостта от петролния сектор.
Идеята на фонда е да придобие авиокомпанията и да подобри ефективността й, след което да я приватизира или да я слее с "Рияд еър" (Riyadh Air), частен превозвач, собственост на фонда и основан от него през март 2023 г. с цел да се конкурира с вече утвърдените авиокомпании от региона на Персийския залив.
Рияд и Москва обявиха, че заедно с други членове удължават до средата на годината доброволните съкращения, за да подкрепят пазарните курсове, подкопани от икономическата несигурност. Саудитска Арабия ще продължи да съкращава обема на добива с 1 милиона барела петрол на ден до юни. Русия също удължава съкращенията с 471 000 барела петрол на ден.
На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.
В оспорвана надпревара сред осем финалисти трябваше да бъдат отличени двете български компании, които ще се борят за влизане в топ 100 на стартиращите компании в света – те ще участват във финалите през март 2023 г. в град Рияд, Саудитска Арабия. Правото да продължат напред спечелиха "Млад изобретател" ЕООД (категория "Фаза – Идея") и "Фуудобокс 2021" ООД (категория "Ранна фаза").
От декември ще стартират и два нови маршрута – до Хамбург и Стокхолм, а също така ще бъдат увеличени честотите и по 12 от най-атрактивните дестинации на Wizz Air от и до българската столица.
Петролният пазар е подложен на натиск заради намаленото търсене в резултат на пандемията от коронавируса и свръхизобилното предлагане вследствие на „ценовата война“ между Рияд и Москва.
Фондът освен това очаква ръст на световната икономика от 3,2 процента - с 0,1 на сто по-малко от предишната прогноза, каза още Георгиева на срещата на министрите на финансите и на управителите на централните банки на страните от Г-20 в Рияд.
Рияд се нуждае от високи цени на петрола, за да балансира бюджета си и да подкрепи оценката на първичното публично предлагане (ППП) на Сауди Арамко, което може да стане най-голямото в света.
Русия и Саудитска Арабияподписаха харта за сътрудничество "ОПЕК +", чиято цел е подкрепата на стабилността на петролните пазари и засилването на сътрудничеството между двете страни.Това стана по време на първото посещение на руския президент Владимир Путин в Риад от 2007 година насам.