АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На ред е местна розова вода като продукт със "защитено географско указание", това е вторият продукт от региона, който се бори за такова признание. "Сладко от рози от Агрос" беше регистрирано като "защитено географско указание" през 2016 г. Розово масло, ликьор и сладкарски изделия, приготвени с обработването на рози, са традиционни за района.
Съгласно схемата подкрепата ще представлява помощ в ограничен размер под формата на преки безвъзмездни средства. Мярката ще бъде отворена за първични селскостопански производители в секторите на животновъдството, пчеларството, производството на плодове и зеленчуци, маслодайни рози, вино и тютюн, които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу...
Добитият розов цвят през миналата година е 12.3 хил. тона, а оценките за произведеното количество розово масло е в диапазона 2,3-2,5 тона. През 2022 г. средните добиви цвят от декар рози са били 282 кг., което е много под технологичните възможности.
Сладка от рози, арония и червена американска боровинка, орехови ядки, сушени плодове, чай и вино от арония от горските и ловни стопанства изложи Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП) на земеделски форум „От фермата до твоята трапеза“, който се състоя събото и неделя в градския парк на Гоце Делчев.
Помощта от Министерския съвет се отпуска като de minimis за покриване на загуби заради сушата и на допълнителни разходи във връзка с пандемията от COVID-19. Потенциалните бенефициенти са близо 25 000.
Ставката по Схемата за обвързано подпомагане за протеинови култури (СПК) за Кампания 2019 г. е 214,77 лв. на хектар. Тя е определена със заповед на министъра на земеделието , храните и горите Десислава Танева.
В Русия се произвеждат годишно по 300 милиона рози и един месец без продажби би означавал да се изхвърлят 10-12 процента от реколта, обяснява Алексей Ситников, директор на оранжерийната асоциация.
Огромни купчини лалета, рози, хризантеми и други растения могат да се видят от една седмица на най-големия пазар за цветя в света. Причината е, че няма купувачи.
Уникално техническо решение позволява с машината да се пръска, да се прави резитба, да се бере и транспортира цвят от маслодайна роза. Разработката е на учени от институт "Никола Пушкаров".
Това е инициатива, която се превръща в своеобразен мост и паралел между двете столици – на България и на Европейския съюз. Дизайнът на килима в София ще бъде в стила на българската шевица.