АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Държавната помощ ще подкрепи икономически стопаните след срива в търсенето на розов цвят, вследствие на коронакризата.
Към момента в Националния електронен регистър на розопроизводителите и розопреработвателите са вписани 2894 розопроизводители, които отглеждат 45 хил. декара с насаждения с Rosa damascena и с Rosa alba.
Субсидиите са преведени на общо 3 263 стопани, които отглеждат още трайни овощни култури, ягоди и малини. Плащането беше направено 30 дни по-рано от предвидения в указанията срок – 30 юни. Финансовата помощ е до 270 лв./ха с ДДС.
Субсидиите са преведени на 852 земеделски стопани. Подпомагането се предоставя на площ, за покриване на част от разходите по отглеждане на културата маслодайна роза.
Общият размер на предоставената помощ на един земеделски стопанин или предприятие не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро ( 29 337.45 лв.) за период от три бюджетни години (2016 г. – 2018 г.).
Дестилериите, които преработват розов цвят ще изкупят максимално възможно количество дори и надвишавайки производствените си капацитети. Това стана ясно след тричасова среща на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов с представители на розопроизводители, преработватели, кметове и депутати.
Най-слаба реколта от рози отчитат розопроизводители. От 240 кг розов цвят от декар за миналата година, тази година реколтата е спаднала до едва 90 кг от декар.
Това обяви доц. д-р Георги Чаушев, директор на единствения в нашата страна Институт за розата и етерично-маслените култури. Над 100 розопроизводители и собственици на розоварни се събраха на национална среща в Казанлък.
Най-големият проблем продължава да бъде несигурността по отношение на изкупната цена на розовия цвят. Миналата седмица има случай на спад на цената само за един ден със 70 стотинки без никаква причина и обяснения от страна на изкупвачите.