АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Руският президент Владимир Путин издаде указ, с който удължи срока за продажбата на дела на американската компания "Ексън Мобил" (ExxonMobil) в проекта "Сахалин-1" до 1 януари 2026 г. През есента на 2022 г. операторът на проекта за втечнен природен беше сменен от новорегистрирано дъщерно дружество на "Роснефт" - "Сахалинморнефтегаз-шельф".
Комбинираните зареждания на петрол в Новоросийск от страна на "Роснефт" и "Лукойл" през юли ще спаднат с около 220 000 барела дневно в сравнение с миналия месец, показват изчисления на медията, базирани на пазарни данни.
След руската инвазия в Украйна, през септември 2022 г. Берлин постави активите на "Роснефт" в Германия, включително петролната рафинерия "Швет" (PCK Schwedt), снабдяваща с горива Берлин, под попечителство.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек е уведомил преди дни "Роснефт", че правителството планира да изземе германските активи на компанията, допълвайки, че ще вземе всички мерки, за да защити правата на акционерите.
От "Шел" посочиха, че очакват сделката да бъде сключена до края на първата половина на 2024 г. Десетилетия наред петролът за рафинерията, която е мажоритарна собственост на руската държавна компания "Роснефт", се доставяше от Русия чрез тръбопровода "Дружба".
Индия е най-големият купувач на руския суров петрол "Уралс" през март. Очаква се доставките за Индия да са над 50 на сто от целия износ по море на "Уралс" за текущият месец, като Китай се нарежда на второ място.
Корпорацията отчита повишаване на поръчките за доставка на нови самолети, откакто в края на 2021 г. регулаторните органи позволиха да бъдат подновени полетите с "Боинг 737 МАКС" (Boeing 737 MAX) и авиостроителят ги убеди, че е отстранил техническите проблеми при машините от серията "787 Дриймлайнър" (787 Dreamliner).
"Роснефт" държи запаси от 1,5 трилиона кубически метра газ в находищата по трасето на бъдещия газопровод. Компанията иска да се вземат предвид газовите й запаси в Красноярския край и Иркутска област при проектирането и изграждането на газопровода "Силата на Сибир-2".
Според данните Kingdom Holding Company е инвестирал 1,37 млрд. риала (364 млн. долара) в "Газпром", 196 млн. риала (52 млн. долара) в "Роснефт" и 410 млн. риала (109 млн. долара) в "Лукойл".
Ако рафинерията в Швет започне да бъде снабдявана с петрол не по нефтопровода "Дружба", а по други пътища, тя ще заработи с едва половината от капацитета си, подобно намаляване ще причини загуби в размер до 300 милиона евро годишно, което ще има вторичен ефект върху данъчните плащания към германския бюджет.