АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Той е 4% на годишна база през второто тримесечие на 2024 г., съобщи националната статистическа агенция Росстат. Основна причина за забавянето е ускоряваща се инфлация, поддържана от експлозивното увеличение на военните поръчки, посочва агенцията.
Годишната инфлация в Русия достигна 8,59 на сто през юни на годишна база, в сравнение с 8,3 на сто през май, според данни, изнесени от националната статистическа агенция Росстат. Това е най-високото ценово ниво от февруари 2023 година и е доста над официалната цел на централната банка от 4 на сто.
800 000 души са напуснали категорията “ бедни“ в РФ. За да изчисли броя на бедните хора, Росстат използва показателя за цената на потребителската кошница на човек за четвъртото тримесечие на 2020 г., като взема предвид натрупаната инфлация. През 2023 г. тази сума се равнява средно на 14,3 хиляди рубли на месец.
Русия е увеличила добива си на природен газ през януари 2023 г. с 1,6 на сто спрямо декември миналата година до 52,2 млрд. куб метра, сочат данни на националната статистическа служба Росстат. Добивът на газ през миналия месец е с 13,5 на сто под нивото през същия месец на миналата година.
Росстат определи най-скъпите и евтини градове за живеене. Цените в Чукотка и Якутия са 1,5 пъти по-високи от средните за страната. Най-„скъпият“ град в Русия е Анадир в Чукотка, а „най-евтиният“ Назран в Ингушетия. Москва остана извън първите десет градове, а Санкт Петербург влезе едва в четвъртата десетка.
Пътническият транспорт (+250% ръст), ВиК услугите и събиране и изхвърляне на отпадъци (+30.2%), търговията на дребно (+23.5%) и на едро (+19.8%), преработващата промишленост (+11.4%) и строителството (+10.7%) са допринесли най-много за резкия скок, посочват още от Росстат.
Росстат обяви данни за растежа през 2018 година, според които икономиката е нараснала с 2,3 %. Това надминава всяка от 36-те прогнози, проследени от Блумбърг. Най-високата сред тях бе за растеж от 2,1 % и далеч надминаваше средните очаквания. Консенсусът бе за 1,7 %.
Брутният вътрешен продукт на страната се е увеличил през миналата година с 1,5% след свиване на руската икономика с 2,8% през 2015 г. и с 0,2% през 2016 г., обяви Росстат.
През 2016 г. БВП на Русия се е понижил с 0,2% при 2,8% година по-рано. Само за последното тримесечие на миналата година статистическата служба „Росстат" отчита спад от 0.4% при 0.6% предходното. Това е знак, че страната започва да преодолява негативния ефект от срива в цените на петрола, но все още руската икономика остава в рецесия, тъй като последното тримесечие на 2016 г. е седмото поредно тримесечие на спад на БВП.
През 2015 година БВП на Русия е намалял с 3,7 %, показват данните на руската федерална служба за държавна статистика „Росстат“. Причина за спада се посочва удара, понесен от енергийно зависимата руска икономика от рекордния спад в световните цени на петрола.