EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Румъния - минната промишленост е блато

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Румъния - минната промишленост е блато

mail10:30 | 10.04.2012прегледи 773 коментарикоментари 0


Тази година ще бъде осъществена най-голямата реформа в минното дело в Румъния - сектор, който осигурява 40% от енергията на страната, но е на прага на колапс, пише днес в. "Адевърул". От няколко години за минната индустрия се говори като за черната дупка на румънската промишленост, където загубите и дълговете възлизат на огромни суми. Румъния има два типа въглища, които се използват за производство на електроенергия - лигнит, който се извлича в Олтения, и черни каменни въглища, които се извличат в долината на река Жиу.
Четири мини за каменни въглища, тоест жизнеспособните от общо седем, които работят в момента, ще се слеят с топлоелектрическите централи Парошени и Минция Дева от долината на река Жиу и ще създадат енергиен комплекс Хунедоара. Националната компания на лигнита в Олтения ще се обедини със сегашните комплекси Турчени, Ровинари и Крайова в бъдещия енергиен комплекс Олтения, информира вестникът. Румънското минно дело силно западна след 1989 г. заради липса на финансиране. Тогава в минната промишленост бяха заети 112 000 души, а днес в двете национални компании за лигнитни и черни каменни въглища работят общо 20 000 души. От 1996 г. насам са закрити 550 губещи мини. През последните 12 години румънската държава е отпуснала от бюджета 230 милиона евро за закриване на мините, като са необходими още един милиард евро до 2017 г. за приключване процеса на преструктуриране на сектора.
Най-големият проблем в момента е Националната компания за черни каменни въглища, която дължи на държавата 1,2 милиарда евро. Задълженията са натрупани в периода 1993-1994 г. заради политиката на тогавашните румънски правителства да контролират цените на енергията за населението, посочва "Адевърул". Съгласно плановете на министерството на икономиката до 2017 г. ще бъдат закрити три губещи мини за черни каменни въглища, където работят 2 200 души, които ще получат помощ от държавата. Секторът на лигнита е в по-добро състояние, защото там производствените разходи са по-ниски, посочва "Адевърул". Вследствие на преструктурирането ще бъдат създадени нови енергийни комплекси - в Ровинари с капацитет 500 мегавата, в Дева - с 600 мегавата и в Парошени - с 300 мегавата. Плановете на министерството на икономиката предвиждат още приватизация на мажоритарните пакети на двата енергийни комплекса.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6586