АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Недоволството е провокирано от нова наредба за метрото, която отменя увеличението на заплатите на служителите в сектора, договорени и предвидени в Колективния трудов договор, сключен в началото на декември 2024 г.
Според изданието "Економика" става дума за британско-нидерландския производител на стоки с широко потребление "Юниливър" (Unilever), който ще затвори фабриката си за сладолед във Велико Търново и продукцията ще бъде преместена в Румъния, отбелязва телевизията.
Румъния би могла да се възползва от увеличените инвестиции, които могат да се върнат от Китай, и като цяло би могла да се възползва от тази тенденция на „friendshoring““, коментира Кофас.
Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.
Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като техни фирми ще направят проучването, проектирането и строежа на съоръжението. "Проучването е възложено на фирма. До средата на 2026 година ще бъде направено проучването къде ще се ситуира точно мостът. Строителството ще отнеме 2.5 години.
Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.
Парите за пенсии по втория стълб, в който внасят 8,2 милиона служители, се инвестират на фондовия пазар. Поради политическата нестабилност 2 милиарда леи от тези пари бяха загубени за една седмица. Това означава, че всеки от данъкоплатците в Румъния има с 250 леи (100 лв.) по-малко в сметката си, пише Диджи24.