EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Румъния далеч зад нас в „Южен поток”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Румъния далеч зад нас в „Южен поток”

mail11:00 | 18.10.2010прегледи 420 коментарикоментари 0


Още тази седмица ще бъде подписано споразумението за разработката на техническо-икономическата обосновка на българския участък в проекта "Южен поток", посочва днес президентът на Газпром Алексей Милер пред руското електронно издание "Время" след срещите си в София с премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката Трайчо Трайков.
"Планираме да създадем смесено дружество през ноември, което е значително по-рано от предварително определения срок", подчертава Милер.
Българската страна обаче не беше толкова категорична в оценката си за резултатите от преговорите с шефа на Газпром, отбелязва руското издание в материал, озаглавен "Поточният метод". Службата на премиера (Борисов . бел. ред.) изобщо не съобщи нищо за срещата, а в събота Трайков посочи в ефира на националното радио, че министерството ще продължи да работи по проекта "Южен поток" според "пътната карта", подписана през лятото. Тя предполага подготовката на техническо-икономическата обосновка и едва в заключителната фаза създаване на светено дружество, което ще вземе окончателното инвестиционно решение за строителството на газопровода по територията на България.
Електронното издание "Время" припомня, че двете страни са се споразумели да разработят техническо-икономическата обосновка и да създадат смесено дружество не по-късно от февруари 2011 година. Само че два месеца не са били правени никакви стъпки по изпълнението на това споразумение. Българската страна бави работата по техническо-икономическата обосновка почти три години (междуправителственият договор бе подписан през януари 2008 година, а споразумението за сътрудничество между Газпром и Българския енергиен холдинг - през май 2009 година). След това
ръководството в страната се смени, а новото правителство, начело с господин Борисов, замрази сътрудничеството с Русия в енергийния сектор и сега без желание прави стъпки към сближаване на позициите, отбелязва "Время".
Преди седмица италианският премиер Силвио Берлускони дори заяви на среща с руския премиер Владимир Путин, че ще поработи с една от страните, така че да не спъва "Южен поток". Газпром пък играе дипломатическа игра, заплашвайки да замени България с Румъния. Преди пътуването си до София Алексей Милер беше в
Букурещ, където се споразумя да направи прединвестиционни проучвания за преминаването на газопровода през тази страна. В действителност става дума именно за оказване на натиск върху българските партньори, посочва руското електронно издание.
Господин Трайков пък каза в интервю, че не вижда конкурент в лицето на Румъния. "Те (Газпром и румънските власти - бел. ред.) са на същия стадий, на който бяхме и ние в началото на 2008 година, твърди министърът. Тоест далече зад нас". Но ако си спомним, че по българския участък през това време не бе направено нищо, то изоставането няма да изглежда вече толкова непреодолимо, допълва авторът на материал. Това важи, особено ако Букурещ прояви политическа воля да замени София в проекта.
Този въпрос, между другото, остава отворен, а в Румъния все още не са започнали сериозни политически дискусии по темата.
В същото време министърът на икономиката на България каза, че въпросите за договорите за доставка на газ след 2011 година и за цената му изобщо не са били включени в дневния ред на срещата. Българската страна изобщо не ги свързвала с напредъка по "Южен поток", макар че през лятото с подписването на "пътната карта" София успя да склони Газпром да й даде символичната отстъпка (10-15 долара) за доставяния й газ, заключава "Время".

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg