АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Румъния и България доминират аутсорсинг-индустрията
Румъния и България продължават да са доминиращите две страни от Югоизточна Европа в областта на изнесените услуги, или т. нар. аутсорсинг, като Букурещ и София са приютили 43 процента от доставчиците в региона. Но градове като Клуж-Напока в Румъния и Нови Сад в Сърбия се превръщат в силни алтернативни центрове, според съдържащата се информация в оповестения доклад нa Асоциацията за иновации, бизнес усъвършенстване, услуги и технологии (Association for Innovation, Business Excellence, Services, and Technology - AIBEST) "SEE Sourcing Industry".
Друг извод в доклада засяга собствеността на капитала на компаниите в сектора за предоставяне на изнесени услуги, където определящ е чуждестранният капитал. Делът на контролираните компании от външни инвеститори в региона на ЮИЕ достига 48 процента.
Мажоритарни собственици на тези дружества са инвеститори от 63 държави, като водещи страни на капиталите са с произход от Германия, САЩ, Обединеното кралство и Нидерландия. Тези четири държави държат 42 на сто от опериращите в ЮИЕ дружества в сферата на аутсорсинга. Вътре в региона, Словения се отличава с най-активни презгранично инвестиционно присъствие.
За разлика от предходните години, когато заетостта в BPO - отрасъла в Югоизточна Европа бележеше ръст, то през 2023 г. настъпва отлив от над 2100 заети, се посочва в доклада. Подобно движение се отразява и на разходите за труд, които бележат умерено покачване през наблюдаваната година, при среден ръст от 15 процента през предходните ѝ пет години. Това, според авторите на документа, тълкуват като сигнал за възможно "икономическо рекалибриране".
По отношение на приходите в сферата, данните в доклада показват, че нетната печалба на аутосрсинг-компаниите в ЮИЕ достига 1,4 млрд. евро през 2023 г., като България изпреварва Румъния по размер на формиран нетен финансов резултат. Данъчният принос на сектора достига 214 млн. евро.
Приходите на индустрията възлизат на 17,1 млрд. евро през отчетната 2023 г. и така се запазва започналата от 2019 г. тенденция за ръст. Румъния води с постъпления от 7,9 млрд. евро, следвана от България с 5,4 млрд. евро, а Хърватия постига най-голям темп на повишаване на приходите в индустрията от 28 процента. Тук сегментът на изнесените информационни технологии (ITO) продължава да бъда водещ при привличане на приходи, изпреварвайки и сегмента на изнесените бизнес процеси (BPO).
След цялостния преглед на сектора, разбивката по държави показва, че трите най-големи компании в България, от 813 регистрирани в страната, са "Амюзмънт Интерактив" (Amusement Interactive); "ВиЕмУеър България" (VMWare Bulgaria) и "ДиЕксСи България" (DXC Bulgaria).
Аутосрингът в България осигурява 103 882 работни места.
Най-много капитали в сектора на аутсорсинга в България идват от Великобритания, а трите най-използвани езика са английски, немски и френски, показва още информацията в доклада.
Докладът "The SEE Sourcing Industry Report 2024" е изготвен през септември и покрива 2293 компании от 11 държави от региона на Югоизточна Европа от целия спектър и сегменти в областта на предоставяне на изнесени услуги.БТА
Tweet |
|