EUR 1.9558
USD 1.9014
CHF 2.0853
GBP 2.3450
CNY 2.5935
you tube
mobile version

Румъния иска 9% ДДС за основни храни

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Румъния иска 9% ДДС за основни храни

mail11:45 | 06.11.2012прегледи 487 коментарикоментари 0


Румънското правителство ще поднови дискусиите с МВФ за намаляване на ДДС на 9% за основните хранителни продукти, обяви румънският премиер Виктор Понта, цитиран от агенция Медиафакс.
Премиерът посочи, че това ще стане след консултации между министерството на земеделието и това на финансите. По думите му при предишни разговори с представители на Фонда по този въпрос, международните инспектори не са се противопоставили, но са поискали от правителството да анализира последствията от това върху бюджета. Виктор Понта отново заяви, че подкрепя схема, при която 15 % от ДДС върху хранителните продукти да бъдат връщани на производителя, който продава легално, с издаване на фактура. Румънският премиер заяви на Международен панаир за земеделска продукция и оборудване, че с изключение на Румъния и Дания, всички страни от ЕС прилагат диференциран режим на ДДС за земеделски продукти и че "черният пазар" на земеделска продукция в Румъния в момента се изчислява на до 80%. "Макар че на хартия имаме 24% ДДС за земеделските продукти, реално в бюджета влизат по-малко заради избягването на данъци. Със схемата, при която задължаваш производителя да издаде фактура, за да си върне 15%, след известно време приходите в бюджета ще бъдат много по-високи", обясни Понта.
Министърът на земеделието Даниел Константин заяви още през лятото, че в проектобюджета за 2013 г. ще бъде включен 9% ДДС за основните хранителни продукти, допълва БТА. Според него намаляването на ДДС за хляба няма да доведе може би до намаляване на цената му, но ще намали данъчните измами с 15-20%.През март 2011 г. Румъния подписа двугодишно предпазно споразумение с МВФ, ЕК и СБ на стойност пет милиарда евро, които да бъдат използвани само в случай на нужда. В края на септември бордът на МВФ одобри шестата оценка на споразумението и отпусна на страната следващ транш. Румъния все още не е теглила от средствата по споразумението. До момента са й отпуснати 3,2 милиарда евро.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg