АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Румъния: Спад в производството на пчелен мед
Румънските пчелари искат от властите финансова подкрепа от 10 евро на пчелно семейство, поради големите трудности, пред които е изправен секторът заради екстремните климатични условия през 2024 г. и отрицателното въздействие на вноса на мед от страни извън ЕС, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
„2024 г. беше белязана от поредица от екстремни метеорологични явления, които драстично засегнаха пчелната продукция. В Европа и извън нея атмосферните условия и изменението на климата създават големи проблеми за пчелните семейства и за съжаление Румъния не прави изключение. Тази година загубихме около 40-45% от производството на мед на национално ниво.
Производството беше засегнато, като се започне от първата жътва на рапицата, продължи се с акацията, където производството беше засегнато до 70% в някои райони, липата също, а производството на слънчоглед беше компрометирано в по-голямата част от страната поради прекомерните температури“, каза за Аджерпрес президентът на Румънската асоциация на пчеларите Йоан Фетя.
"През последните години пчеларите полагат специални усилия да запазят пчелните семейства живи. За рентабилност в момента не става дума. От разговорите, които имахме и водим всеки ден с пчеларите, разбираме, че много от тях няма да запазят големи семейства пчели за зимата, ще обединят рояци или по-слаби семейства. Тази година пчеларите имаха допълнителни разходи в сравнение с 2023 г., около 218 румънски леи на пчелно семейство.
Разбирате, че само за едно пчелно семейство това са допълнителни финансови средства от над 200 леи, 2000 леи за 10 семейства и 20 000 леи за 100 семейства. Не е лесно, особено в условията, в които количеството мед, което е получено тази година, не може да се продаде на цена, която да осигури възстановяването или частично да покрие разходите. Освен това младите хора вече не се обучават, вече не се интересуват от тази дейност, защото осъзнават, че е много трудно да оцелееш и да издържаш семейството си от дейност, която зависи на 99% от природата“, предупреди ръководителят на Румънската асоциация на пчеларите.
От друга страна, трудностите се задълбочават от наличието на вътрешния пазар на мед от страни извън ЕС, което доведе до значителен спад в цените и засегна възможността на румънските пчелари да получат доход от скромната си продукция през 2024 г.
Според Фетя кризата в румънското пчеларство няма да бъде решена лесно, въпреки че Европейският съюз се опитва да въведе етикети, на които да се посочва страната на произход на меда, в случая на сместа, и процента на сместа, тъй като в Европа все още влиза доста съмнителен мед.
„Украйна имаше квота от 18 000 тона, достигна 44 000 тона износ за ЕС и вероятно следващата година ще започнат с това темпо, така че е много трудно да се контролират тези дейности, което със сигурност ще доведе до фалит на повечето пчелари“, каза Фетя.
Той обясни, че поради климатичните промени и екстремните температури пчелите са променили поведението си, а през последния период имаше поредица от предупреждения, че пчелите са станали раздразнителни и нападат. Освен това Фетя твърди, че ако няма финансова подкрепа за пчеларския сектор, има риск той да се срине, ситуация, която не е виждана в Румъния от повече от 40-50 години.
Не на последно място ръководителят на Румънската пчеларска асоциация изрази съжалението си, че държавата все още не е намерила решения за изпълнение на програмата „Мед в училищата“, която се отлага за 18-та поредна година, въпреки че Румъния е на дъното на европейската класация относно консумацията на мед.
По официални данни Румъния в момента има 2,395 милиона пчелни семейства, но ръководителят на пчеларската асоциация смята, че е доста трудно да се води точен отчет, докато не се направи инвентаризация, тъй като все още между 5 и 10% от пчеларите не са регистрирани никъде.
В момента Румъния е на второ място в Европа по брой пчелни семейства след Испания и на трето място по производство на мед.
Средната консумация на мед в Румъния е някъде между 600-750 грама на човек годишно, според Румънската асоциация на пчеларите, въпреки че данните на Националния статистически институт показват консумация от почти един килограм на човек годишно.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Tweet |
|