АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-много са пътуванията на български граждани към: Турция - 198.5 хил., Гърция - 132 хил., Румъния - 75.6 хил., Сърбия - 68.7 хил., Германия - 49.2 хил., Република Северна Македония - 27.7 хил., Австрия - 23.2 хил., Италия - 21.3 хил., Обединено кралство - 20 хил., Испания - 14.9 хиляди.
Румъния би могла да се възползва от увеличените инвестиции, които могат да се върнат от Китай, и като цяло би могла да се възползва от тази тенденция на „friendshoring““, коментира Кофас.
Очаква се първите стъпки да бъдат предприети през февруари и да включват опростени правила при отчитането на устойчивото финансиране и надлежната финансова проверка. В проекта от около 20 страници ЕК очертава приоритетите си по отношение на бъдещата си икономическа политика през идните две години.
Определени зони в района на Констанца вече са дадени на концесия за такава дейност. Това означава, че от тази година румънците ще имат производство на миди, скариди и няколко вида риба, които в момента се внасят от Гърция и България.
Нивото на удовлетвореност може да бъде повлияно от редица фактори като възраст, образование, семейство и финансова ситуация.
Най-големи излишъци са в : Германия (+53,8 млрд. евро), Нидерландия (+26,7 млрд. евро), Ирландия (+23 млрд. евро), Испания (+15,7 млрд. евро), Дания (+14.9 млрд. евро), Италия (+10,5 млрд. евро) и Швеция (+8,2 млрд. евро). Най-големи дефицити са в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). За България за 1,6 млрд. евро излишък.
За да намали бюджетния дефицит до 7% от БВП, новото румънско правителство прие мерки, с които замрази заплатите на бюджетните служители, размера на бонусите, обезщетенията и компенсациите на нивото им от ноември 2024 г. Мерките предвиждат увеличение на данъци и ограничаване на редица допълнителни плащания.
От общия износ на САЩ през декември 69% от товарите са били за Стария континент. След две последователни по-меки зими, Европа сега вижда първия истински зимен сезон след енергийната криза през 2022 г. и изчерпва природния си газ в хранилищата с най-бързите темпове от последните седем години.
През 2024 г. в Румъния бяха пуснати в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7), която свързва Южна и Северна Румъния. Мрежата от скоростни пътища се състои вече от над 1280 км.
В момента Румъния е страната с най-висока инфлация в Европа, а икономистите очакват тази ситуация да се запази и през тази година с новите фискални мерки на правителството.